SPK, borsada ‘bıyıklı yabancı’yı sorguluyor

Hürriyet Haber
24.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

YAZICILAR'ın halka açılması sırasında ortaya çıkan ‘‘bıyıklı yabancı vurgunu’’ söylentileri Sermaye Piyasası Kurulu'nu (SPK) da harekete geçirdi. Kurul, Yazıcılar'ın halka arz işlemlerini incelemeye aldı.

ANADOLU Grubu'nun büyük ortağı Yazıcılar A.Ş.'nin halka arzındaki ‘‘bıyıklı yabancı’’ söylentileri üzerine Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) harekete geçerek, inceleme başlattı. SPK yetkililerinin, Yazıcılar A.Ş. ile ilgili incelemesini, geçen hafta başlattığı belirtiliyor.

Yazıcılar A.Ş.'nin sermayesinin yaklaşık yüzde 19'unun ortak satış yolu ile halka arzından sonra hisselerinin 17 Şubat'ta İMKB'de işlem gördüğü ilk gün, 627 bin lot Yazıcılar hissesinin el değiştirmesi piyasada farklı söylentilere yolaçmıştı.

Yaklaşık 1 milyon 200 bin lotluk halka arzın yarısını oluşturan hisselerin, daha borsaya geldiği ilk gün, ‘‘bıyıklı’’ yabancı satışı yüzünden el değiştirmesi, şaşkınlıkla karşılanmıştı.

Bir haftadır piyasalarda konuşulan ve yurtdışında kurulu bir fon üzerinden daha ilk günde İMKB'de gerçekleştirilen ‘‘bıyıklı’’ yabancı operasyonu ile ilgili önceki günkü haberimiz üzerine Yazıcılar A.Ş. ve halka arzı gerçekleştiren Alternatif Menkul Değerler (InvestA) yetkilileri bir açıklama gönderdi.

İNDİRİM YAPMADIK

Açıklama, özetle şöyle:

‘‘Yazıcılar A.Ş. hisselerinin halka arzında, ne İnvestA, ne de yerli ya da yabancı başka bir aracı kurum tarafından hiçbir yatırımcıya halka arz fiyatı olan 53 bin liradan farklı bir fiyata hisse satılmamıştır. Tüm yatırımcıların aldıkları miktar ile ilgili belgeler, gerek SPK'da, gerekse İMKB'de bulunmaktadır.’’

Yurtdışında yapılan satışta 55 değişik kurum ve yabancı fona, uzun vadeli yatırımcılara büyük ağırlık verilerek yatırım yapıldığı belirtilen açıklamada, halka arzın sonrasında yaşanan fiyat hareketlerinin de borsanın genel konjonktürü ile bağlantılı olarak oluştuğu savunuldu.

Grubun söz konusu açıklamasından sonra InvestA'nın Genel Müdürü Tanju Görgülü de, yurtdışı satışlarda yüzde 30'luk indirimin söz konusu olmadığını söyledi.

TEHDİTLER ALDIK

Yazıcılar'ın, ülkede 1.5 yıllık aradan sonra gelen ilk ve en büyük halka arzlardan biri olduğuna dikkat çeken Görgülü, çok büyük talep olmasına karşın çok az sayıda kişinin hisse senedi alabilmiş olmasının piyasada inanılmaz boyutta söylentiye yolaçtığını söyledi. Görgülü, şöyle konuştu:

‘‘İçerde yaklaşık 190 bin kişi hisse almak için başvurdu. Hepsinden talep formu, nüfus cüzdanı fotokopisi, isim ve adres aldık. Fakat yoğun talep nedeniyle başvuranların bir bölümü alamadı. Bu hisseden almak için çeşitli yollara başvurdular. Tehdit edenler bile çıktı. Alamayanlar bir anlamda çamur atmaya başladığını sanıyorum. Hisseler daha İMKB'de işlem görmeye başlamadan önce, Yazıcılar A.Ş. hisselerinin, yabancılara yüzde 30-40 indirimli satıldığını öne sürenler oldu. Hisselerin birilerine peşkeş çekildiğini söyleyenleri biz de duyduk. Yurtdışında da iki katından fazla talep geldi. Yabancılar da istedikleri kadar alamadı. Hatta yabancı yatırımcılar da, Türk yatırımcılara iskontolu satış yapılıp yapılmadığını soruyorlar.’’

Gözümüzden kaçan ‘bıyıklı’ olabilir

YABANCI yatırımcılara yapılan satışların pek çoğunu bildiklerini belirten İnvestA Genel Müdürü Tanju Görgülü, ‘‘Arada bazı bıyıklı yabancılar kaçmış olabilir’’ dedi. Yabancı bir fon, müşterilerinin parasını yönetme gayreti içindeyken, çıkar amaçlı bir başkasına kolaylık yapmasının düşünülemeyeceğini belirten Görgülü sözlerini şöyle sürdürdü: ‘‘Gözden kaçmış olabilir diyorum. Mesela yabancı tahsislerinin dökümlerini aldığımızda, Avrupa'da bir bankaya vermişiz. Belli yerlerde, konsorsiyum üyesi olmadığı halde, aldığının fevkinde bazı takas kayıtları gördük. Fakat bunu görünce aklımıza, kötü niyet gelmedi. Ayrıca, 80 bin lot yine yabancı bir bankadan alım emri geldi. Daha önce bunların tarzını bildiğimiz için vermedik. Ayrıca borsa düşerken, Yazıcılar hissesinin düşmemesi düşünülemez.’’

Yazıcılar kalmadı, repo verelim

INVESTA'nın Genel Müdürü Tanju Görgülü, parasını yatırdığı halde istediği kadar hisse senedi alamayan yatırımcının parasını faizi ile birlikte geri ödeyeceklerini söyledi. Yaptıkları hesaplara göre, yaklaşık bir trilyon liralık bir miktarı yatırımcıya iade edeceklerini belirten Görgülü, bu parayı yatırımcıya repo faizi üzerinden vereceklerini, bunun da yaklaşık 25 milyar civarında tuttuğunu kaydetti. Yoğun talep nedeniyle sistemlerin kilitlendiğini, bu yüzden yatırımcıların hesaplarına hisselerin yazılmasında sorunlar yaşandığını hatırlatan Görgülü, hisse senedi İMKB'de işlem görmeye başladığı sırada, aldığı hssesiyi hesabına geçmediği için satamayan yatırımcının da mağduriyetini gidereceklerini söyledi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı