« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Spirit ve Opportunity Mars’ta kalacak

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Nasa geçtiğimiz Cuma günü (9.4.04) iki robotun en az beş ay daha Kızıl Gezegen’de kalacağını açıkladı. 13 Eylül’de Mars (dünyadan bakıldığında) Güneşin arkasında kaybolacağı için kontrol merkezi robotlarla bağlantısını kaybedecek.

Fakat yeniden irtibat kurulması halinde misyon biraz daha uzatılacak. Mars’ta bir zamanlar suyun bulunduğunu kanıtlayan bulgular elde eden ‘Opportunity’ bundan sonra da kaya formasyonları üzerinde incelemelerini sürdürecek.

Spirit, Gusev kraterinin yeri hakkında o kadar başarılı olamadıysa da araştırmalarına devam edecek deniyor. Nasa’ya göre robot beş ay içinde 2,5 km uzaklıktaki tepelere ulaşacak durumda. Hedef, bu tepelerin sudaki tortullar mı yoksa volkanik süreçlerle mi oluştuğunu saptamak.

Bilim adamları öte yandan robotların beş ay daha dayanabilecekleri konusunda kuşkulular. Toz, soğuk ve mekanik koşullar misyonun daha önce de bitmesine neden olabilir diyorlar. Spirit ve Opportunity geçtiğimiz Ocak ayında Mars’ın iki ayrı bölgesine inmişti. Mars projesi 820 milyon dolara mal oldu. Misyonun beş ay kadar uzatılması 15 milyon dolarlık ek bir masraf getirecek.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler