« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Spil Dağı'nda kanseri yendi

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Celal Bayar Üniversitesi Beden Eğimi ve Spor Yüksekokulu Cimnastik ve Modern Dans Öğretim Görevlisi Nursel Şimşek'e, 1993 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde metastatik karaciğer kanseri teşhisi konuldu. 3 ay ömür biçilen Nursel Şimşek, yaşama sıkı sıkı sarıldı. Kemoterapi seanslarının sürdüğü 2 yıl boyunca umudunu hiç yitirmeyen Şimşek, aynı okulda öğretim görevlisi eşi Yunus Şimşek'le birlikte milli park olan Spil Dağı'nın zirvesindeki Ayvacık Köyü'ne yerleşti. Toprakla, doğayla ve sevdikleriyle buluştu. Aradan geçen iki yılda Nursel Hoca'nın dökülen saçları daha gür çıktı, karaciğerinde teşhis edilen kitleler kayboldu. Nursel Şimşek, bugün ‘‘Tanrının bir lütfu bu yaşam. İnsanı yaşama bağlayan her şeye sahip çıktım. Kısaca tıp yaralaramı sardı, tedavi etti, doğa ise bana güç verdi’’ diye konuşuyor.

Doğanın olağanüstü yönlerini her gün daha fazla keşfederek yaşayan Nursel Şimşek ‘‘İlaç tedavisi her şeyden önemli. Kimse tıbbi müdahaleden önce başka birşey yapmamalıdır’’ diyerek şunları ekliyor:

DOĞAL DOPİNG

‘‘Bütün bunlar tamamlandıktan sonra hastalığımın tekrar yenilenmemesi için doğal bir yaşam sürüyorum. Burada sporcuların sezon başı doğal doping aldıkları dağ kampındayım. Oksijen az ve kan sürekli tazeleniyor. Sabahları kahvaltıda kırmızı mercimek çorbası içiyor, acı biber turşusu yiyorum. Bol bol tahıl ve sebze tüketiyoruz. Arı sütünü eksik etmiyorum. En önemlisi spor ve müzikten vazgeçmiyorum. Dostlarımızla ud çalıp şarkı söylüyoruz...’’
Bunları da Beğenebilirsiniz