Dünya Haberleri

DÜNYA

  Sperm diplomasisi

  DIŞ HABERLER SERVİSİ
  24 Aralık 2014 - 01:22Son Güncelleme : 24 Aralık 2014 - 08:54

  ABD’de ömür boyu hapis cezasını çekerken serbest bırakılan casus örgüt “Küba Beşlisi” üyesi Gerardo Hernandez’in eşinin iki ülke arasındaki ‘sprem diplomasisi’ sayesinde hamile kaldığı ortaya çıktı. 44 yaşındaki kadın iki hafta içinde bir kız çocuğu dünyaya getirecek.

  ABD ile Küba arasında 50 yıl sonra, geçen hafta başlayan diplomatik yakınlaşma sonucu serbest bırakılan “Küba Beşlisi” casuslarından Gerardo Hernandez, ülkesine döndü. Hernandez’i karşılamaya gelen eşi Adriana Perez’in (44) hamileliğinin son aşamasında olduğu ortaya çıktı. Eşinden 3 bin 600 km uzaklıkta hapis yatan Hernandez’e eşinin hamileliği sorulduğunda “Uzaktan kumandayla oldu” diye espri yaptı. ABD ile yürütülen müzakereler neticesinde Gerardo Hernandez’in eşine sperm yollamasına izin verildiği ortaya çıktı. Hamileliğin gerçekleşmesinde ABD’li Demokrat Senatör Patrick Leahy rol oynadı. Senato’nun en uzun süreli görev yapan senatörü Leahy, aynı zamanda Devlet, Dış Operasyonlar ve İlgili Programlar Tahsis Alt Komitesi Başkanı’ydı.

  OTELDE ‘BEBEK’ ZİRVESİ

  Adriana Perez, Leahy ve eşi Marcelle Pomerleau Leahy ile Küba’nın başkenti Havana’da bir otelde geçen yıl bir araya geldi. Amerikan Washington Post gazetesine konuşan Leahy, “Duygusal bir andı. Daha fazla yaşlanmadan bebek sahibi olmak istedi. Eşine âşıktı” dedi. Ancak eşi Gerardo Hernandez, ABD’de casusluktan ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

  İLKİ SONUÇSUZ KALDI

  Hem insani hem de diplomatik gerekçelerle görüşmeden ikna olmuş şekilde ayrılan Leahy, yardımcısı Tim Rieser’e görev verdi. Rieser, Federal Büro hapishanelerinde yapay döllenmeye daha önce onay verildiğini öğrendi. Amerikan Adalet ve Dışişleri bakanlıklarından imzalar aldı. Kübalı yetkililer de Hernandez’den sperm alarak prosedürün gerçekleştiği Panama’ya götürdü. İlk tüp bebek denemesi başarısız oldu. Ama ikincisinde amaca ulaşıldı.

  2001 yılında tutuklandı

  GERARDO Hernandez ‘Küba Beşlisi’nin hayatta kalan 3 üyesinden en son serbest bırakılan kişiydi. Bu 3 kişiden ilki 2011’de, diğeri bu yılın başında serbest bırakılmıştı. Bu 5 ajan, 1996’da Küba savaş uçaklarının ABD vatandaşlarını taşıyan iki uçağı düşürmesindeki rollerinden ötürü 2001’de tutuklanmıştı. Geçen hafta ABD Başkanı Barack Obama, Küba ile yakınlaşmayı öngören bir dizi önlemi duyurmuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı