SP'den Derviş hakkında gensoru

Hürriyet Haber
09.11.2001 - 12:24 | Son Güncelleme:

SP, uyguladığı ekonomik politikalar ve kararlarla Türk ekonomisini iflasa sürüklediği gerekçesiyle Devlet Bakanı Kemal Derviş hakkında gensoru önergesi verdi.

SP Grup Başkanvekili Veysel Candan`ın TMMM`de düzenlediği basın toplantısında açıkladığı gensoru önergesinde, 2002 bütçesinin iflas bütçesi olduğu görüşü savunuldu.

Candan, Kemal Derviş`in 2002 yılı bütçesini IMF ve Dünya Bankası yetkilileri ile hazırladığını iddia ederek, bu bütçenin hiçbir umut vermediğini savundu. Önergenin genel gerekçesinde de şu görüşlere yer verildi:

"Kış aylarına girdiğimiz bu günlerde Türkiye halkı büyük ekonomiksıkıntılar içinde perişandır. Toplumun tüm kesimleri feryat etmektedir. Derviş`i başta alkışlayanlar bile artık ümitlerini kesmişlerdir.

Bu durumdan hükümet üyelerinin tamamı sorumludur. Ancak Derviş, Türk Milleti`ne çok pahalıya malolmuştur, açtığı yaraların onarılması için yıllar gerekecektir. Bu nedenler ve önergenin  müzakeresi sırasında ayrıntılı bir şekilde ortaya konulacak diğer gerekçelerle Derviş`in bakanlık koltuğundan uzaklaştırılması, ülkemiz çıkarları açısından bir zorunluluk haline gelmiştir.``
 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı