Dünya Haberleri

DÜNYA

  SPD: Alman askerleri İncirlik'ten çıksın

  Celal ÖZCAN / BERLİN
  30.05.2017 - 10:56 | Son Güncelleme: 30.05.2017 - 16:22

  Türkiye’nin, İncirlik Üssü’ndeki Alman askerlerinin Alman vekiller tarafından ziyaret edilmesine izin vermemesi üzerine çıkan tartışma, hükümet ortaklarının arasını açtı.

  SOSYAL Demokratlar dünkü grup toplantısında Tornadoların İncirlik’ten çekilmesini öngören bir önergeyi Meclis’e sunma kararı aldı. SPD Grup Başkanı Thomas Oppermann, grup toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Meclise sunacakları önergede Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’in askerlerin İncirlik’ten zaman kaybetmeden çekilmesi için bir plan hazırlamasını isteyeceklerini söyledi. Oppermann, “Bu, Türkiye’ye karşı bir tavır değil. Bizim askerlerimiz ve parlamentomuzla ilgili bir karar” dedi.

  DAHA FAZLA KALAMAYIZ

  Türkiye’nin aylardır Alman vekillere askerlerini ziyaret izni vermemesini eleştiren Oppermann, artık daha fazla orada kalmanın anayasaya aykırı olduğunu savundu.
  CDU ile koalisyon kahvaltısında bir uzlaşmaya varılmamasını da eleştiren Oppermann, Dışişleri Bakanı Gabriel’in Türkiye ile sürdürdüğü görüşmelerden yeni bir durum ortaya çıkması ve Türkiye’nin daimi ziyaret izni vermesi durumunda her şeyin değişeceğini söyledi. Oppermann, “Ancak şu anda böyle bir durum yok” dedi.

  MECLİSE GELİRSE KESİN GEÇER

  SPD’nin İncirlik’ten çekilme önergesini Meclis’e sunması durumunda Yeşiller ve Sol Parti’nin oylarıyla geçmesine kesin gözüyle bakılıyor. Önergenin ne zaman Meclis oturumuna geleceği sorusu açık. Hükümetin büyük ortağı CDU grubundan Grosse Brömer, önergenin bu hafta Meclis’e gelme ihtimali bulunmadığını söyledi.
  CDU Genel Sekreteri Peter Tauber, “Bizim için önemli olan terör örgütü DEAŞ’la mücadele. Burada çabukluk değil, etki önemli” dedi. SPD’nin tavrını ‘seçim yatırımı’ olarak niteleyen Tauber, “Biz bunda yokuz” diye konuştu.

  260 ALMAN ASKERİ VAR

  İncirlik Üssü’nde 260 civarında Alman askeri bulunuyor. Almanya Federal Meclis Savunma Komisyonu askerleri ziyaret etmek istiyor. Ancak Türkiye zamanın uygun olmadığı gerekçesiyle ziyarete izin vermiyor. Türkiye’nin ziyaret yasağının asıl gerekçesinin Almanya’nın darbeci askerlere sığınma hakkı vermesinden kaynaklandığı ileri sürülüyor.

  Etiketler: Türkiye , Almanya , incirlik , tartışma , SPD , CDU
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı