SPD: 'Oy verme işlemi bir hafta sürsün'

BERLİN
26 Aralık 2014 - 11:12Son Güncelleme : 26 Aralık 2014 - 11:12

Almanya'da son dönemlerde seçimlere katılımın düşük olması seçim sisteminin değiştirilmesi tartışmalarını başlattı.

ALMANYA'da son zamanlarda yapılan seçimler büyük ilgi görmüyor. Seçmenlerin sandığa gösterdiği ilgi oldukça düştü. Bu yıl içinde yapılan Brandenburg Eyalet Seçimlerine katılım oranı yüzde 50'nin altında kaldı.

Seçmenlerin sadece yüzde 47.9'u oy kullandı. Thüringen'deki seçimlerde ise oran yüzde 52.7 olarak gerçekleşti. Federal seçimlerde de katılım oranı her geçen yıl düşüyor. 1983 yılında yapılan seçimlere katılım oranı yüzde 89.1 iken 2013 yılında bu oran yüzde 71.5'de kaldı. Sosyal Demokrat Parti (SPD) seçimlere ilgiyi artırmak için seçim sisteminde reforma gidilmesi gerektiği yönünde bir tartışma başlattı. SPD Genel Sekreteri Yasmin Fahimi “Oy verme işlemenin tek günle sınırlamak yerine bir haftaya yaymalıyız” dedi.

İSVEÇ MODELİ

Fahimi, İsveç modelini önererek “Ben seçimlerin bir gün yerine bir hafta boyunca yapılması taraftarıyım. Tıpkı İsveç'te olduğu gibi bir hafta boyunca seçmen oyunu kullanabilmeli. Sadece ikametgahının olduğu yerde de değil, ülke genelinde oy verebilmeli” dedi.

SPD'li politikacı, sandıkların kamuoyuna açık olan alanlara kurulması gerektiğini de belirterek “Belediye binalarına, tren istasyonlarına ve kütüphanelere sandık kurulabilinir. Böylece katılım oranı arttırılır. Sadece yüzde 50'nin oy kullandığı bir seçimle hükümet belirlenmesi yeterli değil” dedi. Fahimi, her dört yılda bir yapılan seçimler yerine bu sürenin de uzatılmasını ve seçimlerin beş yılda bir tekrarlanmasının doğru olacağını önerdi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı