MALATYA HABERLERİ

SP Malatya İl Başkanlığı’ndan İl Divan Toplantısı

IHA
25.07.2015 - 17:06Son Güncelleme :

SAADET PARTİSİ MALATYA İL BAŞKANLIĞI TEMMUZ AYI DİVAN TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

IHA

Saadet Partisi (SP) Malatya İl Başkanlığı Temmuz ayı divan toplantısını gerçekleştirdi.
Divan Kurulu Toplantısına SP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Canbay, SP İl Başkanı Mehmet Asiltürk, yönetim kurulu üyeleri ve partililer katıldı.
Açış konuşmasını yapan SP İl başkanı Mehmet Asiltürk, Türkiye’nin Ortadoğu’da istemedikleri olaylara girdiğini ifade ederek “Türkiye, maalesef dün Ortadoğu’da Irak’ın Suriye’nin başına gelen olaylara maalesef girdi. Kardeş kardeşi artık yanlış gözle görür oldu. Bundan aylar önce doğudaki bir il başkanımız demişti ki ’Güneydoğu’da sakallı kardeşlerimiz sünnet olduğu için sakla bırakan kardeşlerimiz sakallarını kesiyorlar. Çünkü PKK’nın tek hedefi sakalları Müslümanlardı.’ Bunu 2 gün önce Adana’da, İstanbul’da yaşadık. Sırf sünnet olduğu için sakal bırakan kardeşimiz PKK tarafından infaz edildi” dedi.
SP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Canbay ise, PKK ile IŞİD’e yönelik hava operasyonlarını değerlendirdi. Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğini ifade eden Canbay, “Suruç’ta 32 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırı, polis ve askerlerin şehit edilmesinin ülkenin yeni bir provokasyonla karşı karşıya kaldığını gösteriyor” diye konuştu.
Canbay, İncirlik Üssü’nün koalisyon güçlerine açılmasına ilişkin konuya da değinerek, “Koalisyon güçlerine açılması planlanan İncirlik Üssü mutabakatının geniş bir istişare ile imzalanması gerekirdi. Terörün her türlüsüne şiddetle karşıyız. Teröre destek verenleri de lanetliyoruz. İslam ülkelerinde çok zalim bir oyun oynanıyor. Afganistan, Irak ve son olarak Suriye’deki hadiselerin kendiliğinden ortaya çıkmadığı, belirli bir plan içinde ortaya konduğunu düşünüyoruz. Bir yerde yangın varsa, siz de bu yangına körükle gitmişseniz, ülke de tehlikeye girer. Suruç hadisesinden sonra yaşananlar bunu gösteriyor. Adana’daki İncirlik askeri üssü koalisyon güçlerinin kullanımına açıldı. Bir mutabakattan bahsediliyor. Böyle bir mutabakat mecliste görüşülmelidir. Sadece meclisteki partiler değil diğer partilerin de görüşleri alınmalıdır. Böyle olursa bir milli mutabakat şeklini alır. Yine bir güvenlik mutabakatından bahsediliyor. Yabancılara ne tür operasyon imkânlarının sağlanacağına dair kesin bilgiler yok. Şüpheli bir durum söz konusudur. Burada da bir milli mutabakat hazırlanması gerekir” dedi.
Batı ülkelerinin Türkiye’nin yararına adım atacaklarının düşünmenin hata olacağını vurgulayan Canbay, “Koalisyon güçleri denilen ABD, İngiltere, Fransa gibi ülkelerdir. Bunlar Kurtuluş Savaşı’nda dün kovduğumuz süper haydutlardır. Koalisyon güçleri denince NATO gibi anlıyoruz. Batı ve batının bütün kuruluşları sadece İslam ülkelerinin bağrına hançer saplamak için çalışıyorlar. Onların Türkiye’nin yararına adım atacaklarını düşünmek hatadır” ifadelerini kullandı.
Çözüm süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulanan Canbay, “Çözüm süreci büyük bir başarısızlıkla sonuçlandı. PKK’ya yapılan operasyonlara bakıldığında çözüm sürecinin bittiği görülüyor. Süreç başladığında ‘analar ağlamasın, akan kan dursun’ denilerek işe başlandı. Biz de eğer böyle bir şey olacaksa ‘Buyurun biz sizi destekliyoruz’ demiştik. Ancak süreçte tek muhatap olarak PKK’nın alınması yanlış olmuştur. Bölgede birçok istişare edilecek sivil toplum birimi varken böyle davranılması hatalı olmuştur. Silahların bırakılması istenmiş ama bu olmamıştır. Sürekli meydan okumalarla PKK adeta meşrulaştırılmıştır. Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir. Sürecin sağlıklı yürüyemeyeceği, hatta daha kötü olacağı o günden ortaya çıkmıştı. Gelinen noktada çözüm süreci çok büyük bir başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Türkiye’nin Suriye politikası da çökmüştür. Baştan beri biz Suriye’deki gelişmelere müdahil olunmamasını, arabuluculuk rolü üstlenilmesini istemiştik. Gelinen noktada Türkiye kritik bir noktadadır. Biz öncelikle sağduyu çağrısında bulunuyoruz. Milletimiz sağduyuyla davranmalıdır” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Malatya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Malatya ilinden SP Malatya İl Başkanlığı’ndan İl Divan Toplantısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Temmuz 2015 tarihinde saat 17 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça SP Malatya İl Başkanlığı’ndan İl Divan Toplantısı haberi güncellenecektir.

  MALATYA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:25
  • Guneş
   07:06
  • Öğle
   12:23
  • İkindi
   15:02
  • Akşam
   17:19
  • Yatsı
   18:49
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı