Gündem Haberleri

GÜNDEM

  SP’den askere postallı tepki

  DHA- Kerem PULGAT- İsmail AKKAYA/ KONYA
  09 Temmuz 2007 - 14:01Son Güncelleme : 09 Temmuz 2007 - 14:01

  Saadet Partisi (SP) Konya Teşkilatı tarafından il binasına asılan ve ‘Milli Görüş' partilerinin gelişim sürecinin anlatıldığı seramik kabartmada, 28 şubat sürecinin anayasa kitapçığının üzerine basan asker postalı ile sembolize edildi.

  Kabartmanın kompozisyon tasarımını gerçekleştiren SP Konya Milletvekili adayı avukat Veli Tolu, “Asker postallı sembol, 28 Şubat sürecinde askerlerin yürümesini, Anayasa'nın çiğnenmesini ifade ediyor. Her şey sloganla yazıp çizmekle anlatılmaz” dedi.

  Yapımı 8 kişilik ekip tarafından 1 ayda tamamlanan seramik kabartma 3.5 metre uzunluğuda, 1.5 metre eninde. AKP'nin kurulma süreci de üzülen ve karamsarlığa kapılan insanlarla sembolize edilen kabartmanın 3 ay önce parti il binasına asıldığını belirten Tolu, “Seramik yapı, Milli Görüş'ün günümüze kadar olan sürecini figürlerle anlatıyor.

  Semboller Milli Nizam Partisi (MNP) ile başlıyor. Ardından Milli Selamet Partisi'nin (MSP) kuruluşu sembolize ediliyor. MSP'nin sloganı olan ağır sanayi hamlesini gösteren semboller yeralıyor. Örneğin traktör figürü o dönemde Konya'da kurulan traktör fabrikası TÜMOSAN’ı figürizi ediyor. Burada MSP’nin 1980'deki askeri ihtilalle kapatılmasını sembolize eden botlar yeralıyor. Anayasa kitapcığı üzerindeki 2 asker botu, tam ihtilali, demokratik hayata ket vurulmasını ve partinin kapatılmasını sembolize ediyor” dedi.

  Seramik kabartmada Milli Görüş'ün 3'üncü partisi olan Refah Partisi (RP) döneminin herkese adalet, hürriyet ve eşit dağılım sağladığının anlatıldığını belirten Tolu, şöyle devam etti:

  “Ekonomideki iyileşme ve rahatlama, köylü, memur ve çiftçinin yüzüne yansıyan mutluluk ifadesi ile anlatıldı. Daha sonra ise 28 Şubat sürecini yaşadık. Yasal olmamasına, Anayasa'ya aykırı olmasına rağmen tanklar yürüdü. Yargı mensupları toplanıp brifingler verildi. RP'nin de yeraldığı hükümetin yıkılması konusunda manüpilasyonlar yapıldı. Seramik yapıda askerlerin yürümesini sembolize eden bir bot ve botun altında Anayasa'yı sembolize eden kitap figürü var. Asker postallı sembol, 28 Şubat sürecinde askerlerin yürümesini, anayasanın çiğnenmesini ifade ediyor. MSP dönemindeki çift bottan farklı olarak tek bot olmasının nedeni ise bu dönemin bir postmodern ihtilal olması. Askeriye, tam olarak demokratik kurumları kaldırmıyor ama bu kurumlara müdahale ediyor. Akabinde ise RP kapatılıp yerine Fazilet Partisi (FP) kuruluyor.”

  Seramik yapıda FP'den kopmalar ve AKP'nin kurulması da yine sembollerle ifade ediliyor. AKP’nin kurulma sürecinin FP açısından çok dramatik olduğunu anlatan Tolu, “FP de kapatıldıktan sonra yenilenme ve yenilikçilik iddiasıyla bir serüven başladı. FP’nin içinden ayrılıp AKP’yi kuran arkadaşlarımız, FP’nin içindeki en gizli ve en mahrem konuşmaları basına sızdırdı. Bu, bizim için çok zor ve sıkıntılı bir süreçti. Keramik yapının bu bölümünde ise kötü süreç nedeniyle yüzünde korku ifadesi olan insanlara yer verdik. Son bölümünde ise her şeye rağmen Anayasa’ya olan inancını kaybetmeyen insanların SP’yi kurmasını anlattık.”

  Seramik yapının kompozisyon tasarımını kendisinin yaptığını 8 kişilik ekip tarafından 1.5 ayda hazırlandığını da söyleyen Tolu, “Özellikle botlar çok dikkat çekiyor. Çok soruyorlar. Bugüne kadar bununla ilgili olumsuz bir tepki olmadım. Herşey slogan ve yazıp çizmekle anlatılmaz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı