İK/Yeni Ekonomi Haberleri

İK YENİ EKONOMİ

  Sözünü tutmayana bağış yaptıran site

  Hürriyet Haber
  03.01.2015 - 10:23 | Son Güncelleme: 09.06.2017 - 09:58

  Her yeni yılda ‘kilo vereceğim, spor yapacağım, sigarayı bırakacağım’ gibi sözler veririz kendimize. Fakat çok geçmeden sözler unutulur veya tutulmaz. Hadiyapartik.com, bu sözlerin hayata geçirilmesi, geçirilemezse de faydaya dönüşmesi için kuruldu. Siteye girenler, hedeflerini yazıyor, yapamamaları durumunda ise bir STK’ya bağışta bulunuyor.

  Sözünü tutmayana bağış yaptıran siteYeni yıl yeni kararlar demek. Spora başlamak, kilo vermek, sigarayı bırakmak... Bu sözlerin tutulması için insanın kendisine yaptırım uygulamasını sağlayacak bir site kuruldu: Hadiyapartik.com. Aldığınız kararı bu siteye yazıyorsunuz, ne kadar sürede uygulayacağınızı belirtiyorsunuz. Sözünüzü tutamazsanız işbirliği yapılan bir STK’ya bağış yapıyorsunuz. Şimdiye kadar 59 kişi hedefini gerçekleştiremezse 6.325 TL bağış yapmaya söz verdi.

  Uzun zamandır sosyal sorumluluk projelerinde yer almak isteyen fakat bir türlü zaman bulamayan sitenin kurucusu ve Doğuş Enerji Grubu Finans Direktörü Kamil Özalp, sitenin bir nevi hatırlatma servisi işlevi göreceğini söylüyor: “Site size hatırlatmalarda bulunup destek olacak. Kullanıcıların sözlerini tutmalarını umut edeceğiz ve hedeflerini gerçekleştiremezlerse bağışı belirttikleri vakıflara veya kurumlara yapmalarını bekleyeceğiz.”

  Süreç şöyle ilerliyor: Önce hedefinizi ve tarihi belirliyor ve siteye yazıyorsunuz. Hedefinizi belirttiğiniz sürede gerçekleştiremezseniz bağış yapmaya söz verdiğiniz tutarı seçiyorsunuz. Hedefinizi gerçekleştirip gerçekleştiremediğinizi sormak için bir hakemin e-posta adresi isteniyor. Hedefinizi belirttiğiniz tarihte tamamlayamaz veya başlayamazsanız bağış yapılabilecek kurumlardan biri seçiliyor. Site vasıtasıyla yapılan bağışların toplamını sürekli olarak yayınlanması planlanıyor. Site yeni kurulduğu için çeşitli konularda söz veriliyor fakat kilo vermek ve spora başlamak önde. Fakat ‘doktorayı 2015’te bitireceğim’, ‘24 Ocak 2015 tarihine kadar damatlık gömleğimin içine tekrar gireceğim’ gibi ilginç vaatler de var.

  Güvene dayalı bir sistem var
  Belirlenen hedef tarihine göre her hafta ve hedefin tamamlanmasının gerektiği son hafta hergün, hedef sahibine motive edici e-postalar gönderiliyor. Hedef tamamlama tarihinde ise hakeme e-posta ile sözün tutulup tutulmadığı soruluyor. Yanıta göre bağış yapılması gerekiyorsa süreç başlıyor. Tüm sistemin güvene dayalı olduğunu vurgulayan Özalp, hakemin verdiği yanıttan, verilen tüm bilgilerin doğruluğu veya bağışın yapılmasının tamamen kullanıcıların inisiyatifinde olduğunu söylüyor.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı