ADANA HABERLERİ

Sözlü: Türkiye'yi geleceğe, iyi yetiştirdiğimiz çocuklar taşıyacak

DHA
22.04.2016 - 12:20Son Güncelleme :
DHA

ADANA Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada "Türkiye'yi geleceğe, iyi yetiştirdiğimiz, mutlu çocuklar taşıyacak" dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin, 23 Nisan 1920'de açılmasıyla, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Türk Milleti'nin izleyeceği yolu, dünyaya ilan ettiğini belirten Başkan Sözlü, demokrasiyi köklü hale getirme mücadelesinin o günden bu yana sürdüğünü belirtti.

ROTA AYDINLIĞA ÇEVRİLDİ

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, TBMM'yi açarak, Türk Milleti'ne kendi geleceğini tayin etme hakkı tanıdığını vurgulayan Sözlü, şu değerlendirmeyi yaptı: "Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşünün ardından, Türk Milleti'nin varlığına kasteden düşmanlarla çok zorlu bir mücadeleye girildi. Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve Türk Milleti, dünyaya Türk'ün bağımsızlığından ödün vermeyeceğini bir kez daha kanıtlayarak büyük bir zafer elde etti. Zafere giden yolda bir yandan askeri mücadele için seferberlik sürerken, bir yandan da çağdaş ve demokratik bir ülke kurmak için harekete geçen Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan 1920'de TBMM'yi kurdu. Böylece, Türk Milleti'nin rotası o günlerden itibaren aydınlığa çevrildi."

ATATÜRK İLKELERİNE UYULMALI

TBMM'nin açılmasıyla Türk Milleti'nin modern dünyanın benimsediği yönetim şekline yürüdüğünü ifade eden Başkan Sözlü, şöyle devam etti: "Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün tanımıyla; Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türk Milleti'nin yüzyıllar süren arayışının özeti ve onun bizzat kendisini idare etme şuurunun canlı timsalidir. Cumhuriyet tarihi boyunca zor sınavlardan geçen ve varlığını amacına uygun şekilde sürdüren Türkiye Büyük Millet Meclisi, günümüzde de Atatürk'ün amaçladığı şekliyle varlığını devam ettirmek ve başta laiklik olmak üzere Atatürk ilke ve inkılaplarına uygun hareket etmek durumundadır."

Başkan Sözlü, Atatürk'ün Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı günü bayram ilan ederek çocuklara armağan etmesinin de "Onun dünyanın en ileri görüşlü liderlerinden biri olduğu gerçeğini, bir kez daha ortaya koyduğunu" kaydetti.

ADANA,(DHA)

(22.4.2016 FOTOĞRAFLI)

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Sözlü: Türkiye'yi geleceğe, iyi yetiştirdiğimiz çocuklar taşıyacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Nisan 2016 tarihinde saat 12 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sözlü: Türkiye'yi geleceğe, iyi yetiştirdiğimiz çocuklar taşıyacak haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:54
 • Guneş
  07:37
 • Öğle
  12:43
 • İkindi
  15:15
 • Akşam
  17:30
 • Yatsı
  19:01
Sayfa Başı