ADANA HABERLERİ

Sözlü: “Özgür Basın, Köklü Demokrasinin Vazgeçilmez Unsurudur”

IHA
23.07.2015 - 11:10Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ADANA

IHA

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nın, basında sansürün kaldırılışının yıldönümü nedeniyle her yıl kutlanması gereken ancak, yaşanan sıkıntılar nedeniyle sektörle ilgili sorunların dile getirildiği bir gün haline geldiğini belirtti.
Yazılı ve görsel medyanın, gazetecilerin özgürce çalışabilmesinin önemine değinen Başkan Hüseyin Sözlü, “Problemlerden olabildiğince arındırılmış ve halk için, özgürce, objektif çalışan basın, çağdaş ve köklü demokrasiler için vazgeçilmez unsurdur. Bir ülkede demokrasinin yerleşmesi için basın kuruluşlarının ve dolayısıyla gazetecilerin sansüre uğramadan, olan biteni bütün çıplaklığıyla, halk yararına aktarabilmesi, haberleştirebilmesi ve kamuoyuna duyurulabilmesi hayati önem taşımaktadır” dedi.
Basın kuruluşlarının objektif, birilerine angaje olmadan habercilik yapabilmeleri için, onlara kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlayacak ortamın sağlanması gerektiğini belirten Sözlü, basın kuruluşlarının, gazetecilerin susturulduğu, yönlendirildiği ve kontrol altına alındığı ülkelerin, demokrasilerini geliştirme, kökleştirme şansı bulunmadığını ifade etti.
Yerel medyanın da önemine değinen Başkan Hüseyin Sözlü, şunları kaydetti:
“Adana Büyükşehir Belediyesi olarak, kanunların izin verdiği oranda özel günlerde, bayramlarda basın-medya kuruluşlarını destekliyoruz. Yerel medyanın çalışmalarını, iyi niyetli eleştirilerini halka hizmet yolunda bize yol gösteren fırsatlar olarak görüyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, bu özel günün gerçek anlamıyla bayram olarak kutlandığı, basın üzerindeki sansürün tamamen kaldırıldığı günleri hep birlikte yaşama arzumuzu seslendiriyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Sözlü: “Özgür Basın, Köklü Demokrasinin Vazgeçilmez Unsurudur” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Temmuz 2015 tarihinde saat 11 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sözlü: “Özgür Basın, Köklü Demokrasinin Vazgeçilmez Unsurudur” haberi güncellenecektir.

  ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:35
  • Guneş
   07:14
  • Öğle
   12:35
  • İkindi
   15:17
  • Akşam
   17:35
  • Yatsı
   19:02
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı