ADANA HABERLERİ

Sözlü: “ABD, Teröre Destek Veren Siyasileri İyi Gözlesin”

IHA
10.09.2015 - 15:31Son Güncelleme :

ABD ADANA KONSOLOSU LİNDA STUART SPECHT, ADNA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI HÜSEYİN SÖZLÜ'YÜ ZİYARET ETTİ.

IHA

Göreve yeni başlayan ABD Adana Konsolosu Linda Stuart Specht, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’yü ziyaret etti.
Ziyarette, iki ülke ilişkileri yararına iş birliği konusunda görüş belirtildi.
Adana’daki görevinde Konsolos Linda Stuart Specht başarı dilediğini belirten Hüseyin Sözlü, “Eminim ki sayın Konsolos Adana’da kendilerini evlerinde hissedecekler. Şehrimizde yaşayan herkese karşı bir hizmet sorumluluğumuz var. Belediye Başkanlığı’nda dördüncü dönemim ve Adana’daki ABD konsoloslarıyla hep diyalog içinde oldum. İnşallah Adana’da görev yaptığınız sürece iki ülkenin yararına hizmetlerde bulunuruz” dedi.
ABD Konsoloslarının genelde Türkiye’nin Güney ve Güneydoğusu’na ilgili olduğunu kaydeden Başkan Hüseyin Sözlü, “Biz bugünlerde o bölgede faaliyet gösteren PKK terör örgütünden dolayı muzdaribiz. TBMM’de, o bölgedeki insanların güya desteğini almış bir siyasi parti var ama henüz PKK’nın terör olaylarını kınadıklarını, lanetlediklerini görmedik. ABD zaten PKK’yı terör örgütü olarak kabul ediyor. Ama bunların TBMM’deki uzantıları da teröre karşı bir duruş koymadılar. HDP, TBMM’de bulunsa da, onları kendilerinden görüyorlar. Onlara destek verirken suçustü yakalanmışlıkları vardır. Amerika’nın köklü bir demokratik kültürü var. Demokrasiyi istismar etmenin, yeryüzünün bir çok noktasında ne tür sonuçları olduğuna dair şüphesiz engin tecrübesi var ABD’nin. Sayın Konsolosumuzun bu konularda dikkatli olmaları gerektiği düşüncesindeyiz. Biz demokrasinin, hukukun ülkemizde kökleşmesi gerektiğine yürekten inanıyoruz. Türkiye demokrasiyi Shangay’da, Moskova’da arayan bir yapıda olmamalı, kendi ülkesinde bunu kökleştirmeli. Çağdaş toplumların yakaladığı, ulaştığı noktayı biz de yakalamalıyız. Dostlarımızın, müttefiklerimizin olan biteni iyi gözlemeleri ve bizi iyi anlamaları, objektif değerlendirme yapmaları çok önemli. Bu süreci elbette atlatacağız ve fakat dostlarımızın desteği bize güç katacaktır. Konsolosumuzun ilgi alanı olduğu ve Türkiye’nin bölgede önemli bir sorunu bulunduğu için bunlardan bahsettim. Adana’da, Türk-Amerikan iş birliğini müttefikliğe, dostluğa yakışır bir şekilde geliştirme ve icra etme noktasında biz elimizden geleni yaparız, üzerimize düşeni hayata geçiririz. Köklü bir geçmişimiz var ve köklü devlet geleneklerine bağlıyız. Belediyemizin, yeni ABD Konsolosluğu yeri konusunda yardımcı olma sözü var. Bu konuda da arkadaşlarımız hala uygun bir yer arıyorlar” diye konuştu.
Yaptığı bilgilendirme dolayısıyla Başkan Hüseyin Sözlü’ye teşekkür eden ABD Adana Konsolosu Linda Stuart Specht, şunları söyledi:
“Sizin de belirttiğiniz gibi bizim Konsolosluğumuzun belirli bir ilgi alanı var. Ben henüz o bölgelere gitmiş değilim ama hassasiyetle izliyorum. Biz Türk Demokrasisinin, ekonomik kalkınmasının ve Türkiye’de barışın çok güçlü destekçisiyiz. Önümüzdeki süreçte konsolosluk bölgemizle ilgili daha fazla bilgi sahibi oldukça ben de fikir oluşturacağım. İleride de benimle fikirlerinizi paylaşırsanız daha fazla bilgi sahibi olurum.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Sözlü: “ABD, Teröre Destek Veren Siyasileri İyi Gözlesin” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Eylül 2015 tarihinde saat 15 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sözlü: “ABD, Teröre Destek Veren Siyasileri İyi Gözlesin” haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:39
 • Guneş
  07:19
 • Öğle
  12:36
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:01
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı