ADANA HABERLERİ

Sözlü 6 projeye start verdi

DHA
27.03.2016 - 12:06Son Güncelleme :
DHA

ADANA Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün yapmayı vaad ettiği 6 büyük projesinden biri olan Devlet Bahçeli Köprüsü'nün temeli 30 Mart'ta, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin katılımı ile atılacak. Sözlü ayrıca Adnan Menderes Bulvarı'nı yenileme, Orhan Kemal Kitapçılar Çarşısı, D-400 karayolu alt geçidinin üzerinin kapatılması, Yeşil Bina ile Adana Uyuşturucu İle Mücadele ve Rehabilitasyon Merkezi projelerine de start verdi.

ADANA'NIN GELECEĞİNİ PLANLIYORUZ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin kendi adını taşıyan köprünün temel atma törenine katılacağını belirten Başkan Sözlü, 30 Mart günü saat 13.00'de Adnan Menderes Bulvarı girişinde gerçekleştirecekleri törene tüm Adanalıları davet etti.

2 Bin 456 metre uzunluğundaki Devlet Bahçeli Köprüsü'nün, 3'üncü boğaz köprüsünden sonra Türkiye'nin en uzun köprüsü olacağını belirten Sözlü, 120 milyon lira ihale bedelli yapının 825 metrelik bölümünün çelik imalat olacağını, 2017 yılının ikinci yarısından itibaren günlük 55-60 bin taşıtın buradan ulaşım sağlayacağını anlattı. Sözlü, köprünün Yüreğir yakasında inşaatı devam eden yeni hastane kompleksi ve yeni adliyenin yanı sıra kısa süre önce kurulan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin Sarıçam'daki kampusuna de hızlı ve güvenli ulaşım sağlayacağını bildirdi.

ADANA İÇİN ÖNEMLİ PROJELER

Sözlü'nün projeleri arasında Adnan Menderes Bulvarı'nın yenilenmesi de bulunuyor. Yapılacak düzenlemenin ardından Adnan Menderes Bulvarı'nın yeni haliyle konser ve festivallere ev sahipliği yapması hedefleniyor. D-400 Karayolu üzerindeki alt geçidin üzerinin kapatılması için de hazırlanan projenin hayata geçirilmesi bekleniyor. Bu düzenlemeyle Türk Kuşu Kavşağı'ndan Sabancı Merkez Camisi'ne kadar olan güzergahta, yan yolların genişletilmesiyle kent içi ulaşım büyük ölçüde rahatlatacağı belirtiliyor.

Çukurova İlçesi, Turgut Özal Bulvarı üzerine yapılacağı açıklanan Orhan Kemal Kitapçılar Çarşısı ise kültür ve sanat merkezi olarak hazırlanıyor. Metro istasyonunun yakınında olacağı açıklanan çarşının 180 metrekarelik 9 işyerinden oluşacağı bildirildi. Çukurova Üniversitesi ve Çukurova Kalkınma Ajansı ile ortaklaşa geliştirilen projeyle Adana'ya çevre dostu Yeşil Bina kazandırılması hedefleniyor. Yeşil Bina, ihtiyaç duyduğu enerjinin yüzde 75'ini bünyesindeki güneş tarlası ve rüzgar pervanelerinden karşılayacak. Çatalan Barajı şantiye sahasındaki binalar onarıldıktan sonra burası Adana Uyuşturucu İle Mücadele ve Rehabilitasyon Merkezi olarak hizmet verecek. 100 kişi kapasiteli olacağı açıklanan merkezde, uyuşturucu ve madde bağımlıları tedavi edilip, topluma yeniden kazandırılacak.

ADANA, (DHA)

MK (OA) (27.03.2016/FOTOĞRAF)

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Sözlü 6 projeye start verdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mart 2016 tarihinde saat 12 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sözlü 6 projeye start verdi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı