"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Sözleşmeli öğretmenlerden Çubukçu’ya tepki yağıyor

SÖZLEŞMELİ öğretmenler görülmemiş şekilde üç günden beri milletvekillerine ve medya mensuplarına tepki yağdırıyor.

“Milli Eğitim Bakanlığı sözünde durmadı” diye...
Binlerce elektronik postadan bir örnek:
“Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun birkaç gün önce bir TV kanalında yaptığı açıklamaya göre, şubat atamasının olmayacağı söylendi. Ancak damdan düşer gibi 2009 yılında KPSS’ye girmiş adayların elinden şubat hakkının alınıp, ağustos da tek atama yaparak atama sıralarının yaklaşıp atanma ihtimalleri doğacakken, tekrar başa dönüp 240 bin adayla yarışa sokulması akıl almaz bir iştir. Üstelik bu değişiklikten önce okul öncesine kontenjan açmak için diğer branşların alımı azaltılmış ve diğer branşlar mağdur edilmiştir. Zaten yeterince az atama yapılan branşların elinden şubat atamasının da birden bire oldu bittiye getirilip alınmaya çalışılması zulümden başka bir şey değildir. Bize Şubat atamasının yapılmayacağı 2009 kpss öncesinde söylenseydi , tek atama yapılacak denilseydi bu tepkiler olmayacaktı. Durup dururken yılda tek atama sistemine geçilirse 2009 KPSS’ye girenler mağdur edilecektir. Her yıl şubat ataması yapılmıştır ve bu yılda yapılmalıdır. Biz yılda tek atamaya karşı değiliz, ancak bir yanlışı düzeltirken başka bir yanlışa imza atıp (ki bunu başkalarının hakkını gasp ederek) yapmak T.C. kurum ve yöneticilerine yakışmamaktadır. Ataması yapılmayan öğretmenlerin mağduriyeti giderilmeli, şubat ataması yapılmalı ve daha sonra yılda tek atama sistemine geçilmelidir.”

GÜNÜN SÖZÜ

‘İşsizliğin ve yoksulluğun hüküm sürdüğü Başkent’te yaşayanlar Türkiye’nin en pahalı su, ulaşım ve doğalgazını satın alıyor. ‘Ulaşım zammı Ankaralı için zulümdür, bu zam değil, intikamdır. AKP neyin intikamını almakta olduğunu açıklamalıdır. Ankaralıya düşman tavrını değiştirerek bu zamları geri çekmelidir.”
? (CHP Genel Başkan Yardımcısı, Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş)

Eylemcinin el kitabı

TELEVİZYONLARDA izledik; işçi, öğrenci, köylü, esnaf, memur, milletvekili kim eylem yaparsa dayak yiyor bize de onları eylem öncesi uyarmak düşer:
1) Baktınız ki polis size gaz sıkıyor, onları durdurmak için ‘Biji Apo serok Apo’’ diye bağırın! Bu sihirli sözleri duyan polisimiz, karanlıkta gözüne ışık tutulan tavşan gibi hareket kabiliyetini yitirecektir.
 2) Ne olur ne olmaz polis üstünüze panzer sürebilir! O  nedenle yanınıza yaşlı ninelerinizi alın ve onlara panzeri gördükleri anda zılgıt atmalarını tembihleyin. Ayrıca çocuklarınızın sapanla panzere taş atmasını unutmayın. Eğer kameralar çocuklarınızı çekerse, anında göstermelik olarak çocuklarınızın kulaklarını çekin ve sesli bir şekilde ‘yürü eve seni haylaz’ diye bağırın!
3) Eylemlerinizden önce barikatlar oluşturun ve bunları ateşe verin, bir iki belediye otobüsünü kundaklayın ki sizi iyice terör yandaşı sansınlar. Eğer yakalanırsanız ‘pişman değilim polis silahlarını bıraksın, analar daha fazla ağlamasın’’ diye kameralara şovunuzu yapmayı unutmayın!
4) Tüm bunları yaptıktan sonra abartmadan arada kendi sloganlarınızı da atabilirsiniz... Aranızdan ‘maaşlara zam’, ‘iş istiyorum’, ‘Fabrikamı kapatmayın’ diye bağırırken yakalanan acemiler olursa ‘bunlar içimize sızan provokatörler’ deyin ve olayı hemen örtpas edin...        ? Engin BALIM

KISA... KISA...

? “KÜRESEL Sermaye Krizinin Siyasetimize Etkisi”paneli 24 Aralık Perşembe 14.00’de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Prof. Aziz Köklü Salonu’nda. Oturum başkanı: Prof. Dr. Ergun Türkcan, Konuşmacılar: Prof. Dr. Korkut Boratav, Prof. Dr. Bilsay Kuruç ve Dr. Erhan Göksel
? JAPONYA Büyükelçiliği ve Hacettepe Üniversitesi’nin düzenledikleri Dr. Naohiko UMEWAKA tarafından verilecek “Noh Tiyatrosu Bağlamında Metafor ve Sanat” konulukonferans25 Aralık  Cuma 19.00’da Hacettepe Üniversitesi Kültür Merkezi M Salonu’nda.

 

X