Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sözleşmeli er uygulamasının detayları

  09 Kasım 2010 - 09:06Son Güncelleme : 09 Kasım 2010 - 09:11

  Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, profesyonel askerliğe geçişin bir başka adımı olarak gündeme getirilen 'sözleşmeli er' modeli hakkında bilgi verdi. Sözleşmeli er olmak için ilkokul mezunu olmak yeterli... Sözleşmeli erler 1500 lira ücret alacak.

  Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, sözleşmeli er uygulamasıyla ilgili detayları açıkladı. Gönül, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın 25. kuruluş yıldönümü nedeniyle verdiği kahvaltıda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  İşte Bakan Gönül'ün verdiği bilgiler:

  Sözleşmeli erlerin sayısı için ilk etapta 50 bin olacağını düşünüyoruz
  15 aylık normal askerliğini yapanlardan, isteyenler sözleşmeli erlik için başvurabilecek.
  İköğretim mezunu olmak bu statü için yeterli.
  Sözleşmeli erler, muharip sınıftan olacak. Hudut da olur, yeri gelir İzmir'de de olur. Ama bunlar terörle mücadele öncelikli olmak üzere ihtiyaç duyulan her yerde görev yapabilecek.

  1500 lira maaş
  Sözleşmeli erlerin maaşını asgari ücretin katları olarak planlıyoruz. 1500 lira civarında bir temel maaşları olacak. Ayrıca operasyon maaşlarına ek olarak operasyon tazminatı alacaklar. Operasyona çıktıklarında maaşlarına bir tazminat eklenecek. Böylece 2 bin lira civarına yükselebilecek. Ayrıca maaş enflasyona göre artacak.
  Normal SSK’lı olacaklar. Sağlık hizmetlerinden yararlanacaklar. Çalıştıkları süre emeklilik sürelerine sayılacak.

  Asgari üç yıl

  Sözleşme süresinin ise asgari üç yıl olmasını düşünüyoruz.  

  Süresi dolduğunda karşılıklı karar verilmesi halinde sözleşme yenilenecek

   

  Ayrılırken tazminat ödenecek

  Sözleşmeli erlerin baremle ve TSK kariyeriyle ilişkileri olmayacak, sözleşmenin sonlanmasıyla ayrılacak olan bu erlere belli bir tazminat ödenecek.

  Bu erler 1500 lira civarında temel maaş ve artı olarak operasyon tazminatı alacaklar. Her yıl 15 bin lira biriktireceklerini tahmin ediyoruz. Bu tasarruf üç yılda 45 bin lira eder. Diyelim biz de ayrılırken 30 bin lira tazminat verdik. Bu durumda bu gencimiz sözleşmeli hizmeti üç yılda bitirse 75 bin lira gibi bir parayla ayrılacak. Bu günümüzde iyi bir para. Bu parayla bir iş kurması bile mümkün.

   

  Er olacaklar

  Er elbisesi giyecekler. Kışlada yatacaklar. Karavandan yiyecekler. İzinli günleri dışında evlerine gitmeyecekler. Belki bazıları onbaşı olabilecek, ancak genel kariyerle ve askeri personel ödemeleriyle, baremle ilişkilendirilmeyecekler.

   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 25 Yorum }
  • cemal kenar 9.11.2010 11:06:44
   askerliği vatan borcudur diye yaparken şehit düşenler için askerlik yan gelip yatma yeri değildir denmişti bi zamanlar. yan gelip yatılan bi yerse niye para ödeniyor.yok değilse niye hakaret edildi.önce özür dilenmeli askerden..vatan borcudur diye parasız askerlik yaparken kimseye sitem etmeyen aske
  • onur yaşar 9.11.2010 10:28:56
   bence çok başarılı bi gelişme hükümete çok teşekkürler.düşünsenize 20 yaşında kemikleri bile oturmamış bi gençle 29,30 yaşlarında bi komandonun farkı bence çok büyük olur.çocuk denebilicek yaştaki kardeşlerimiz vatan için herşeyi yapar ama 30 yaşındaki oturmuş bi erkek napıcağını çok iyi bilir.
  • zafer koç 9.11.2010 10:14:51
   KAĞIT ÜSTÜNDE HESAP YAPMAK YANLIŞ SAYIN BAKAN YILDA 15000 BİRİKTİRMESİ İMKANSIZ VERECEGİN 30000 İSE 30 AYDA BİTER SONRASI FELAKET İŞ GARANTİSİ VERİN SONRASINA TAZMİNAT DEGİL BİRDE SİGORTALARI OLSUN GENÇLİKLERİNİ ALIP ÇÖPE ATMAYIN BU YAVRULARIMIZI.İNSANLARIN ÇARESİZLİĞİNİ KULLANMAK DEVLETE YAKIŞMAZ
  • Ne Mutlu TürkümDiyene 9.11.2010 10:14:39
   Gencay Yılmaz, Görevleri bu ülkeyi dış güçlere karşı korumak olan ordumuz maalesef bu görevi de yapmıyorlar, dediklerin şu anda Gencay adın ve Yılmaz soyadınla varlığını, yaşamını, her şeyini sürdürmeni sağlayan bir güçtür ! Eğer onlar olmasaydı, sen şu anda bir hiçtin, bir avdın güzel kardeşim..
  • vatan sever 9.11.2010 10:12:31
   BAZI ARKADAŞLAR ORDUYA ART NİYETLİ YANAŞARAK ORDU NE İŞ YAPAR DİYORLAR.BİR ASKERİN TECRÜBESİ OPERASYONLARA KATILMAKLA OLUR DÜNMYUANIN HER YERNDE PARALI ASKERLİK VAR.EĞİTİMLİ TECRÜBELİ ASKER DAHA FAYDALI ATTIĞINI VURAN GİTTİĞİ YOLU BİLENDİR.30 GÜNLÜK EĞİTİMLE ASKERİ OPERASYONA GÖNDERİRSEN ÖLDÜRÜRÜSÜN
  • Burak GÖRGÜN 9.11.2010 10:11:41
   sözleşmeli asker = kompozit başlık, balistik yelek....<br>en ufak bir şeyde sen para alıyorsun yürü bakalım kurşuna en önden<br>eğer farklı olursa ben yine buradayım.<br>vatan korumaya parayı alet etmeyinn
   
  HaberlerNecmi AkmanManisaAhmetli İlçesiEren DerdiyokKasımpaşaBeşiktaşMario Gomez