ANKARA HABERLERİ

Sözleşmede yoksa, ek kart ve üyelik ücreti talep edilemez

Hürriyet Haber
10.07.2007 - 00:00Son Güncelleme : 09.07.2007 - 20:40

Sanayi Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürü Özcan Pektaş, kredi kartı müracaatında imzalanan sözleşmede üyelik ücreti veya ek kart ücreti alınacağına dair bir hüküm bulunmaması halinde bankanın böyle bir ücret talep edemeyeceğini bildirdi.

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

Aşağıda dökümü verdiğim ekstre bilgilerinin gösterdiği gibi Akbank, kredi kartım için tarafımdan üyelik ve ek kart ücreti tahsil etti. Kredi kartı müracaatında imzalatılan sözleşmede üyelik ücreti veya ek kart ücreti miktarı veya kesilmesi hakkında hiçbir madde yoktu. Daha önce Ocak ayında benden kesilen 25 YTL için yapmış olduğum itiraz’a da, banka yanıt vermedi

Ganim BACI

Akbank Kredi kartı olduğunu ve Kesilen üyelik ve ek kart ücretleri :

02.01.2007 Tarihli ekstrede: 25,00 YTL (üyelik ücreti)- Geçersiz ve iptal edilmiş kart’a

02.04.2007 Tarihli ekstrede: 20,00 YTL (ek kart ücreti)

02.04.2007 Tarihli ekstrede: 20,00 YTL (ek kart ücreti)

02.04.2007 Tarihli ekstrede: 40,00 YTL (üyelik ücreti)

CEVAP: Kredi kartı müracaatınızda imzaladığınız sözleşmede üyelik ücreti veya ek kart ücreti alınacağına dair bir hüküm yok ise; 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununun 24. üncü maddesinin 4 üncü fıkrasında yer alan; "Kart hamilinin yaptığı işlemler nedeniyle, sözleşmede yer almayan faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altında hiçbir şekil ve surette ödeme talep edilemez ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılamaz. Sözleşmede kart hamilinin haklarını zedeleyici ve kart çıkaran kuruluş lehine tek taraflı haksız şartlar sağlayan hükümlere yer verilemez." hükmü gereğince banka sizden yıllık ücret alamaz. Bankaya yapacağınız itirazdan netice alamaz iseniz bulunduğunuz ilçedeki Kaymakamlık bünyesinde faaliyet gösteren ve 2007 yılı için 792 YTL ye kadar olan uyuşmazlıklarda bağlayıcı karar verme yetkisi olan Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığına bir dilekçe ile başvurmanız gerekmektedir. Dilekçenin ekine sizden kesilen yıllık ücretlere ait blanka ekstralarının da birer örneğini eklemeniz gerekmektedir.

Haklarımızı öğrenelim

Konut ve tatil amaçlı taşınmaz mal satımından kaynaklanan uyuşmazlıkların TKHK kapsamında değerlendirilmesinin şartı nedir?

Konut ve tatil amaçlı taşınmaz mal satımından kaynaklanan uyuşmazlıkların TKHK kapsamında değerlendirilebilmesi için, taşınmazı satan kişinin Kanunun 3. maddesinin (f) bendi kapsamında kamu tüzel kişileri de dahil olmak üzere ticari veya mesleki faaliyetleri kapsamında tüketiciye mal sunan gerçek veya tüzel kişiler olması zorunludur. Bu kapsamda müteahhitten taşınmaz satın alınması halinde, TKHK hükümleri uyuşmazlığa uygulanabilecekken, oturduğu evi satan bir kişiden satın alınan taşınmaz açısından TKHK hükümleri uyuşmazlığa uygulanamayacaktır. Çünkü, oturduğu evi satan kişi Kanunun öngördüğü satıcı tanımı kapsamında değildir

Eksik belgelerin her biri  için 168 YTL ceza kesilir

Yaklaşık 2 ay önce, satıcının KVK çıkışlı olduğunu söylediği bir cep telefonunu yüksek bir meblağ karşılığında satın aldım. Fakat birkaç gün önce tesadüf sonucu cihazın KVK’lı olmadığını öğrendim. Ayrıca ürün paketinin içinde ne bir garanti belgesi, ne de herhangi bir türkçe kullanım klavuzu çıkmamıştı. Satın aldığım mağzaya gidip, cihazın KVK’lı bir cihazla değiştirilmesini ya da ürünün geri iadesini talep ettim. Fakat ısrarla reddedildim. Yasalar, satıcının bana bu ürünü satarken iddia ettiği özellikte olmayan bir ürün vermesinin ayıplı mal kategorisine sokacağını söylüyor. Olay sonucu tüketici mahkemesine veya hakem heyetine başvurmayı düşündüm, fakat sorun şu ki; telefonun bana KVK’lı olduğu iddaa edilerek satıldığını kanıtlayamam. İnanılmaz derecede mağdurum - yasal haklarımı arayabilecek bir yolum ya da yapabileceğim bir şey bulunuyor mu? Artık tüketici sorunlarını sineye çekmekten yoruldum, gerçekten de birşeyler yapabilmek istiyorum. Çok teşekkür ederim. Onur Kılınç

Sayın Kılınç, alışverişinizi fiş veya fatura karşılığı yapmış iseniz, satıcının size garanti belgesini ve Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzunu vermesi zorunludur. Verilmeyen bu iki belge ile ilgili olarak bulunduğunuz ildeki Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurarak hem idari para cezası ile cezalandırılmasını (her bir belge için 168,-YTL) hemde sözkonusu belgelerin temin edilerek tarafınıza verilmesini sağlayabilirsiniz. Ancak, KVK’lı ürün ile ilgili olarak sözle söylenenlerin hiçbir hükmü yoktur. Ürün üzerinde söz konusu firmaya ait işaretlerin bulunması gerekmektedir. Satıcı sözle söylediği hususları inkar edebilir. Maalesef ispatlama imkanı bulunmamaktadır.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sözleşmede yoksa, ek kart ve üyelik ücreti talep edilemez haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:50
  • Guneş
   06:29
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:17
  • Akşam
   18:53
  • Yatsı
   20:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı