« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sözleşmede Fener ihtilali

F.Bahçe’de kadroya giremeyip evde oturan çok cüzi rakamlar alacak.

Ferudun NİĞDELİOĞLU
SON GÜNCELLEME

25 ile 30 maç arası oynayanlar ciddi bir biçimde ödüllendirilecek. Ayrıca  sahadaki performansa da özel prim verilecek. Bu sezon şampiyonluk kaçarsa, takımda ciddi revizyon yapılacak. Yeni sözleşmeyle birlikte geleceğin takımı kurulacak.

F.BAHÇE’de artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak... Başkan Aziz Yıldırım ve ekibi birçok konuyu kökünden değiştirme kararı aldı. Yapılan transferlere ödenen ciddi rakamlar, yerli oyuncuların aldıkları paranın hakkını verememesi, “Oynamıyorum” diyerek yan gelip yatan oyuncuların sayısının artması, ilk 11’de oynayan isimlerin hepsinin aynı kişilerden oluşması ve değişimin yaşanmaması, rekabetin de yeteri kadar olmaması nedeniyle Aziz Yıldırım sezon sonunda sözleşmede ihtilal yapacak.
İşte Yıldırım’ın devrim niteliğinde belki de Türk futbol kulüplerinin geleceğini de etkileyecek olan aldığı radikal kararlar şöyle.

Eurolar havada uçmayacak

Başkan Aziz Yıldırım yeni bir sistem geliştiriyor. Sözleşmesi devam edenler de dahil olmak üzere maç başı düzeni getiriliyor. Bundan sonra sözleşmesi olanlarla da konuşulacak ve var olan sözleşmelerinin içindeki garanti rakamlar da maç başına düşürülecek.

Çok oyna çok kazan

Devrim niteliğindeki sözleşmelerde en önemli gerekçe oyuncuların yan gelip yatmasını engellemek ve rekabeti arttırmak. Sahada en iyi mücadeleyi veren sezon içerisinde oynanan maçlarda belirli bölümünde oynayanlar ekstra ödüllendirilecek. Kıstas da 25 ile 30 maç arası oynayanlar ciddi bir biçimde para kazanacak. Ayrıca bireysel olarak sahadaki performansa da özel prim verilecek, prim ertesi gün hesaba yatırılacak.

Performansa dayalı prim

Bundan önceki dönemlerde ve şu andaki sistem tamamen rafa kalkacak. Maç başının yanı sıra takım olarak galibiyetlerin üzerine dağıtılan meblağ artık oyuncunun maç içindeki takıma katkısı ve performansı ölçülerek kişiye özel ekstra primler de ödenecek. Futbolcu maçı koparan golü attıysa, maçın içinde diğer arkadaşlarından çok koştuysa, saha içerisinde üst düzey performans gösterip kurallara uygun bir 90 dakika bitirdiyse çok ciddi kişisel prim alacak.

Yüksek para devri bitiyor

F.Bahçe’de artık yüksek para devri tamamıyla kapanıyor. Artık oyuncular 1.5 milyon Euro ve 3 milyon arasında büyük paralar alamayacak. Bu şekilde sözleşmesi olanlarla devrim niteliğinde yeni sözleşmeler imzalanacak. İmzalamayanlar ile yolların da ayrılması gündemde gelecek.

Evde oturana para yok

Bundan böyle Fenerbahçe’de fuzuli para ödenmeyecek. Kadroya giremeyip evde oturan, yapılacak devrim niteliğindeki sözleşme gereği çok cüzi rakamlar alacak. İlk 11’e ve 18’e girenler para alacak. Yani Fenerbahçe’de garanti para devri de kapanıyor.

Revizyon kapıda

Fenerbahçe’de yeni düzen için kollar sıvandı. Bazı oyucularla görüşmeler yapılıp düzenlemeler de yapıldı. Bu sezon takım şampiyonluktan koparsa, ciddi bir revizyona da kapıda. Geleceğin takımı kurulacak, gençleştirilmiş kadroya yeni yüzler ve yeni sözleşmelerle yola devam edilecek.

Futbolcuya dayalı düzen değişecek

Başkan Aziz Yıldırım yakın çevresine kulüplerin mali yapısını en çok etkileyen faktörlerden başında oyunculara ödenen yüksek rakamlar olduğunu söyledi. Yıldırım’ın, “Garanti parayı alıyorlar, 2-3 milyon Euro para kazanıyorlar. Kadroya girmiyoruz diye yan geip yatıyorlar. Antrenmanı bile sevmeyenler var. Ama paraya gelince de tıkır tıkır istiyorlar. Para alıp Aston Martin’lere, Ferrari’lere Porsche’lere binip her gün İstinye Park’a gidip hava atıp gezip tozuyorlar. Antrenmanlara da zor çıkıyorlar. Artık bu düzen F.Bahçe’de değişecek” diyerek yeni sözleşmelerle ilgili bu kararı aldığı öğrenildi.

Güiza 8 aydır oynamıyor

FENERBAHÇE’nin bu kararı almasında en büyük etkenlerden biri de Danel Güiza. 4 yıllık sözleşme imzalayan ve yıllık 3.2 milyon Euro alan Okçu 8 aydır forma giymiyor. Sakatlığını öne süren golcü, 1 dakika oynamadan sarı lacivertlilerden 1 milyon 700 bin Euro para aldı.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler