Gündem Haberleri

  Sözleşme uygunsa evleniriz

  Hürriyet Haber
  06.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hollywood, sosyal yaşantıda bir çok 'ilk'e imza attı. Özellikle kadın erkek ilişkilerinde, Hollywood oyuncularını şöyle ya da böyle taklit etmek moda oldu.

  Ayrılıkların çok yaygın olduğu bu dönemde Hollywood ünlüleri, boşanmalardan doğacak maddi kayıpları en aza indirmenin bir yolunu bulmuş: Evlenmeden önce pazarlık...

  Amerika'da yasalar, boşanan kadınlara büyük haklar tanıdığı için erkeklerin çıkarlarını korumayı ilke edinenlerin buldukları ilginç bir yöntem var. Bir kadınla bir erkek evlenmeye karar verdikten sonra avukatlarıyla bir masa başına oturup bir anlaşma imzalıyorlar. Evlilik öncesi anlaşması olarak nitelendirilen bu belge, eşler boşandıkları takdirde erkeğin, boşandığı eşine servetinden ne miktarda para ödeyeceğini, hangi malını ona bırakacağını kapsıyor. Kuşkusuz gelinin avukatı da müvekkilinin haklarını, çıkarlarını korumak için karşı tarafla sıkı bir pazarlığa girişiyor. Boşanma durumunda kimin ne alacağına ilişkin anlaşmayı taraflar imzaladıktan sonra herkes rahat bir soluk alıyor. Ve sıra nikah hazırlıklarına geliyor...

  Nikah törenlerinde damat ile gelinin ‘‘ölüm bizi ayırıncaya kadar’’ sözleriyle başlayan yeminlerinin ise bu anlaşma yüzünden bir değeri kalmıyor. Hollywood'da evlenmeye hazırlanan çiftlerin evlilik öncesi anlaşmalarının metinleri basında yer alıyor. Bu anlaşmalar, çiftlerin ölünceye kadar değil ancak boşanmaya karar verinceye kadar beraber olacaklarının göstergesi.

  Evlenme ve boşanma sayısının fazlalılığı açısından Hollywood rekorunu hiçbir yere kaptırmıyor. Sinema dünyasının ünlü oyuncuları, sık sık karar değiştirmeye meraklılar. Ancak bu durum pek çok aktörü de mali sıkıntı içine sokuyor. Zaten evlilik öncesi anlaşmanın da mucidi ünlü aktörlerin avukatları.

  Yıllar önce alınan ders

  Yıllar önce Clint Eastwood'un nikahsız birlikte olduğu sevgilisi Sondra Locke, aktörden ayrıldıktan sonra Clint Eastwood'u mahkemeye vermiş ve ünlü aktörden çok yüklü bir tazminat koparmıştı. Clint Eastwood'un başına gelenlerden sonra Hollywood aktörleri akıllanmaya başladılar. Evlendikleri kadınların boşanma davalarında yüksek tazminat istemeleri, aktörleri zor durumda bırakıyordu. Bazı boşanma davalarında, kadın, kocasının servetinin yarısını aldığı gibi, ilerde çevireceği filmlerin gelirlerinden de pay isteyebiliyordu. Evlilik öncesi anlaşma, bu zorunlulukları ortadan kaldırıyor. Evlenmeye karar veren çiftler, ön anlaşma imzaladıktan sonra boşanma davasında maddi meseleler gündeme gelmiyor.

  Burt Reynolds, ayrıldığı karısı Loni Anderson'a ödemek zorunda kaldığı tazminat yüzünden film şirketini kapattı ve iflasın eşiğine geldi.

  Ünlü yönetmen Steven Spielberg, eski eşi Amy Irving'e 59 milyon sterlin tazminat ödeyince şaşkına döndü. Uğradığı zararın etkisinden uzun süre kurtulamadı.

  Yani son günlerde evlenmeye karar veren Hollywood şöhretleri artık yaş tahtaya basmıyorlar. Muhasebecileri ve avukatlarıyla biraraya gelip ön anlaşma imzalıyorlar. Michael Douglas ile Catherine Zeta Jones için de böyle bir anlaşma söz konusu. Michael Douglas, ilk eşinden boşanabilmek için eşi Diandra'ya milyonlarca dolar ödemişti. Catherine Zeta Jones'un böyle bir ön anlaşma yapmak istemediği söylentileri hayli yaygın. Genç kadın yeni dünyaya getirdiği oğlunun babasıyla birbirlerini çok sevdiklerini ve boşanmalarınhın asla söz konusu olamayacağını söylüyor. Fakat Micael Douglas'ın 25 Eylül'deki nikahtan önce bu anlaşma işini bitirmeye kararlı olduğu da biliniyor.

  Brad Pitt ile Jennifer Aniston'un da evlenmelerinin uzaması, ön anlaşma bunalımı yüzündendi. Jennifer Aniston anlaşmayı imzalamayı kabul edince, sevgililer evlendiler.

  Madonna'nın da İngiliz sevgilisi Guy Ritchie ile evlenmeye hazırlandığı biliniyor. Kısa bir süre önce doğum yapan Madonna, İngiliz yönetmenle evlenmeden önce ön anlaşma yapacak. Bu kez, ön anlaşmayı isteyen erkek tarafı değil kadın tarafı.

  İki yıldır ayrı yaşadığı eşinden boşanmaya hazırlanan Bruce Willis ise, çocuklarının annesiyle evlenmeden önce bir anlaşma yapmadığı için pişman. Bu örneklerden de anlaşılacağı gibi, Hollywood evliliklerde ön anlaşma trendini destekliyor...

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı