ANKARA HABERLERİ

Sözleşme feshine eczacılar isyan etti

Fatih AKTİMUR
18.12.2009 - 00:00Son Güncelleme : 17.12.2009 - 20:59

SGK’nın kepenk kapatan eczanelerin sözleşmelerini eyleme giderek halkın sağlığını tehdit ettikleri’ gerekçesiyle fesh etmesinin ardından eczacılar isyan etti tek taraflı fesh etmesi eczacı ve vatandaşlardan büyük tepki gördü.

YEREL HABERLER ANKARA

Fatih AKTİMUR

SOSYAL Güvenlik Kurumu’nun (SGK), ilaç fiyatlarındaki kar payının düşürülmesini protesto için kepenk kapatan 25 bin eczanenin sözleşmelerini ‘eyleme giderek halkın sağlığını tehdit ettikleri’ gerekçesiyle fesh etmesinin ardından eczacılar isyan etti. Ankara’da çalışan eczacılar da durumun vatandaşları mağdur edebileceği endişesi taşıdıklarını ifade ederek sorunun kısa sürede iyi niyetle çözülmesi gerektiği görüşünü savundular.

Sorumlu biz olmayacağız

Türkiye Eczacılar Birliği (TEB) Merkez Heyeti Başkanı Erdoğan Çolak, SGK’nın vatandaşı ilaçsız bırakma girişiminde bulunduğunu savundu. Eczacıların ve hastaların sözleşme feshi ile cezalandığını öne süren Çolak, “Sözleşmezlik dönemine geçildiğinde vatandaşın ilaca ulaşamamasının sorumlusu biz olmayacağız” diye konuştu. Fesih tarihi olan 16 Ocak 2010 kadar hastaların eczanelerden ilaç almaya devam edebileceklerini belirten Çolak şöyle devam etti:

SGK sorun üreten bir noktadadır

Feshedilen sözleşme, ilaç sanayi ile olan değil her türlü olumsuzluğa rağmen sağlık hizmeti sunmaya devam eden eczacılar ile yapılan sözleşme olmuştur. SGK’nın İlaç Alım Protokolü’nü tek taraflı olarak fesh etmesi 6643 sayılı Türk Eczacıları Birliği Kanunu ile Birliğimize verilen ‘eczacılar adına sözleşme yapma yetkisi’ni hiçe sayan dolayısıyla eczacılarımızla tek tek sözleşme yapmaya yönelik bir hamledir. SGK sorun çözmek yerine yeni sorun üreten bir noktadır.”

Sözleşme yapma yetkisi TEB’de

22 Aralık’ta günü Türkiye genelinde tüm eczacı oda başkanlarıyla Ankara’da bir toplantı yaparak nasıl bir yol izleyeceğimizi belirleyeceğiz.
eczacı adına sözleşme yapma yasal yetkisi TEB’e aittir. SGK, TEB ile ilaç alım protokolünü feshetmekle tüm eczaneleri aynı uygulamaya sokmaktadır.

SGK eczacılardan intikam alıyor

Ankara Eczacılar Odası Genel Sekreteri Süleyman Güneş, sözleşmenin tek taraflı feshinin ‘SGK’nın eczacılardan intikam alması’ olarak değerlendirirken, “Biz, muayene ücretlerinin eczacıların sırtından alınmasını hastaların eşit ilaç alabilme imkanına kavuşmasını, provizyon sisteminin düzenli olarak çalışmasının talep ettik bunların hiç biri zorlayıcı istekler değil bilakis vatandaşın lehine taleplerdi” dedi.
Sürecin, Türk Eczacıları Birliği ve üyelerinin birlikteliğini bozmaya yönelik olduğunu düşündüğünü söyleyen Güneş, Protokolün feshedilmesi nedeniyle ortaya çıkacak olan hasta mağduriyetinden eczacıların sorumlu olmayacağının aşikar olduğunu öne sürdü. Güneş ayrıca şöyle konuştu:

Vatandaşı mağdur etmedik

Konuyla ilgili yönetim kurulumuz olağanüstü toplanacak. Çıkan karar doğrultusunda gereken neyse biz de onu uygulayacağız. Biz kesinlikle vatandaşımızın mağdur olmasını istemedik eylem yapılan gün de görüleceği üzere eczaneler yönünden hiçbir sağlıksal sıkıntı yaşanmadı. Ogün nöbetçi eczaneler 4 katına çıkarıldı bölge temsilcilerimiz ihtiyaç olabilir düşüncesiyle bu eczanelerde bulundular.

Bürokrasi çözüme yanaşmıyor

Bürokrasi sorunları çözücü bir misyona sahip olması gerekirken burada tam aksine sorun yaratan bir rol oynuyor. Vatandaşla sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği halinde olması gereken bürokratik çevreler çözüm yoluna da yanaşmıyor. Muayene ücretlerinin eczacıların sırtından alınmasını hastaların eşit ilaç alabilme imkanına kavuşmasını, provizyon sisteminin düzenli olarak çalışmasının ve hastaların mağdur edilmemesini talep ettik. Bunların hiç biri zorlayıcı istekler değil bilakis vatandaşın lehine taleplerdi. Fakat kurumun adeta intikam alır gibi bir tavırla yaklaşması üzüntü verici bir durum.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sözleşme feshine eczacılar isyan etti haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:48
  • Guneş
   06:27
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:19
  • Akşam
   18:56
  • Yatsı
   20:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı