ANKARA HABERLERİ

Sözde namus bahane olmasın

Hürriyet Haber
27.01.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Tüm Kadın Lobisi Derneği, Ankara’da düzenlediği panelle aile içi şiddeti ve cinsel istismarı masaya yatırdı. Panele, eski bakan Güldal Akşit, Öyle Bir Geçer Zaman ki dizisinin Ali Kaptan’ı, verdiği kararlarla gündem yaratan Aile Mahkemesi hakimi Eray Karınca, CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman gibi isimler katıldı.

Hürriyet Haber

TÜM Kadın Lobisi Derneği (TÜKAL) tarafından Ankara’da Sheraton Otel’de “Aile İçi Şiddet ve Cinsel İstismar ile Mücadele” paneli düzenlendi.

Panele, eski bakan Güldal Akşit, Öyle Bir Geçer Zaman ki dizisinin Ali Kaptan’ı, verdiği kararlarla gündem yaratan Aile Mahkemesi hakimi Eray Karınca, CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman gibi isimler katıldı.
Panelin açılışında konuşan TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Güldal Akşit, kadına yönelik aile içi şiddetin tüm dünyada yaygın olan bir insan hakkı ihlali olduğunu belirtti.

Dili dini ırkı yok

Kadına yönelik şiddetin, ırk, din, dil ayrımı gözetmediğini belirten Akşit, Türkiye’de yaşamı boyunca her 10 kadından 4’ünün fiziksel şiddete, her 10 kadından birinin de gebeliği sırasında fiziksel şiddete maruz kaldığını vurguladı. Akşit, yaşamının bir döneminde şiddete maruz kalan kadınların oranının yüzde 39 olduğunu belirtti. Kadına yönelik şiddetin en ağır biçimlerinden birinin “sözde namus bahanesiyle kadınlar ve genç kızların öldürülmesi” olduğuna dikkati çeken Akşit, kadınlara yönelik aile içi şiddetin sorumlularının genellikle eşler, erkek kardeşler, babalar ya da oğullar olduğunu hatırlattı.

Aile mahkemesi geç kaldı

Ankara 8. Aile Mahkemesi Hakimi Eray Karınca, aile mahkemelerinin önemini anlattı. Aile mahkemelerinin kurulması konusunda geç kalındığını belirten Karınca, aile mahkemelerinin yeni dönemde uygulamaya konulan “aile hekimliği” gibi olması gerektiğini söyledi. Karınca, böylece aynı sorunlarla aynı hakimler karşılaşacağı için bu mahkemelerin sorun çözen mahkemeler haline gelebileceğini belirtti. Cezaevinde adam öldürmekten tutuklu bulunan 10 kadından 9’unun ya eşlerini ya da erkek arkadaşlarını öldürdüğünü anlatan Karınca, aile hekimliği gibi çalışacak aile mahkemelerinin erkekleri de koruyacağını dile getirdi.

AB’de en kötüyüz

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman da Türkiye’nin kadına yönelik şiddet konusunda AB ülkeleri arasında en kötü durumda olduğunu söyledi.

Türkiye’de 2010’un ilk 7 ayında 300 kadının öldürüldüğünü belirten Arıtman, teröre bile bu kadar kurban verilmediğini dile getirdi. 500 kadının tecavüze uğradığını, bin kadının da cinsel saldırıya maruz kaldığını bildiren Arıtman, 7 bin kadının da aile içi şiddet dolayısıyla hastaneye başvurduğunu ifade etti.

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık da kadınların şiddet ve istismardan tek yumruk olarak kurtulabileceğini söyledi. Şiddetin günümüzün değil, 3 bin yıl öncesinin sorunu olduğunu belirten Çalık, kırık kemikler incelenerek yapılan bir araştırmayla bu kemiklerin büyük çoğunluğunun kadınlara ait olduğunun belirlendiğini aktardı. TPanelistlere ve Akşit’e katılımlarından dolayı plaketlerin verildiği programda, hatıra fotoğrafı çektirildi.

Diziyi izledi Caroline’i bıraktı

“Öyle Bir Geçer Zaman ki” dizisinde eşine ve çocuklarına şiddet uygulayan Ali Kaptan rolüyle izleyicinin karşısına çıkan oyuncu Erkan Petekkaya da paneli izleyenlerin sorularını yanıtladı.
Petekkaya, bir izleyicinin, bir hayranının kendisine gelip, “Bir arkadaşımın da sizinki gibi Caroline’i vardı. Dizi sayesinde onu bırakıp ailesine döndü” dediğini anlattı. Başka bir katılımcının, dizideki “Osman” karakteriyle ilgili soru üzerine de, “Osman”ın sete, annesi, oyuncu koçu ve psikologla geldiğini anlattı. Petekkaya, “Birçok sahne Emir olmadan ama yanımızdaymış gibi çekiliyor. Sette oyun odası var. O da rol yaptığını anladı. ‘Ben starım’ diye geziyor ortalıkta. Sete koşarak geliyor ama bizim de canımızı çıkartıyor” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sözde namus bahane olmasın haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı