« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Söz sırası Özgener’de

Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener ve TFF Başkanvekilleri Lütfi Arıboğan ile Servet Yardımcı, son günlerde kendileri ve hakemler hakkındaki eleştirilere cevap verecek. Başkan Özgener bugün Mövenpick Otel’de saat 10.30’daki basın toplantısında sert açıklamalar yapacak.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

FUTBOLDA oyun kurallarını değiştirmek tek yetkili olan Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), mart ayında Galler’de yapacağı toplantısında “topun gol çizgisini geçip geçmediğini” belirleyecek “kale çizgisi teknolojisi” kullanımını ele alacak.
Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Oğuz Sarvan, “Beşiktaş-Kardemir Karabükspor maçındaki pozisyonun insan gözüyle görülmesi mümkün değil. IFAB, 4-6 Mart tarihlerinde Galler’de toplantı yapacak. Futbol oyun kurallarını değiştirmede tek yetkili olan IFAB, mart ayında Galler’deki toplantısında teknoloji kullanılmasını değerlendirecek.
Avrupa seviyesindeyiz
IFAB, bir teknolojinin kullanılması için 4 şart koşuyor. Öncelikli olarak cihaz sadece gol çizgisinde olacak ve topun çizgiyi geçip geçmediğini belirleyecek. Sistem çok kesin olmalı ve şüpheye yer vermemeli. Bir gol kararı verilip verilmeyeceği bir saniye içinde belirlenmeli. Son olarak ise gol olup olmadığı bilgisi maç hakemlerinden sadece birisine verilecek. Türkiye’ye sorulduğunda olumlu baktığımızı söyleyeceğiz.”
MHK başkanı olarak 3 yıldır görev yaptığını ve bu süre içinde geleceğin hakemlerini yetiştirmeye çalıştıklarını anlatan Sarvan, “Genç hakemler yetiştirirken, bir taraftan da UEFA’nın içine girdik ve hakemliğimiz Avrupa hakemliği ile aynı düzeye geldi. Hak ettiği yere geldi. Hakemlerimiz UEFA’da maç alıyoruz” diye konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz