ANKARA HABERLERİ

Söylendiği gün gelmeyen kargo ayıplı hizmet sayılır

ankaratuketici@hurriyet.com.tr
14.07.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Sanayi Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürü Özcan Pektaş, söz verildiği günde evde teslim edilmeyen kargonun "ayıplı hizmet" sayılacağını belirtiyor. Pektaş, çözümün ise kaymakamlık bünyesinde faaliyet gösteren Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvurularak çözülebileceğini hatırlatıyor.

ankaratuketici@hurriyet.com.tr

28 Haziran tarihinde yakınlarımdan MNG Kargo Yıldız şubesi aracılığıyla sürpriz olarak gönderilen koli ben evde yokken eve getirilmiş ve not bırakılmış. Gelinip alınmadığı takdirde kolinin iade edileceği söylenmiş. Öncelikle eve gelmeden telefon edilmedi. Ben ve eşim çalışıyoruz. Buna rağmen evde olacağımız saati söyleyerek problemin çözülmesini rica ettik. Bizi iki gün beklettiler. Cumartesi günü getireceklerini söylediler ve günün sonunda eve gelindiği ve not bırakıldığı söylendi. Halbuki gelinmedi ve bir not da bırakılmadı. Sonuç olarak bütün bir cumartesi gününü evde kargo bekleyerek geçirmemize rağmen kargomuzu alamadık. Sıkıntımı sizinle paylaşmak istedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

MNG Kargonun koliyi cumartesi günü getirileceği söylendiği halde getirmemesi "ayıplı hizmet"tir. Kaymakamlık bünyesinde faaliyet gösteren Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne yapılacak müracaat ile ayıplı hizmetin yeniden görülmesi talep edilebiliir. Ancak firmanın ayıplı hizmet kusurunu biran önce telafi ederek kolinizi sizlere kararlaştıracağınız gün teslim etmeleri firma hakkında oluşacak kötü kanaatlerin de önüne geçilmesine vesile olacaktır.

Devre mülk sahipleri giderlere katılmıyor

Özcan Bey iyi akşamlar gazetedeki yazılarınızı devamlı takip ediyorum. Benim de size sormak istediğim birkaç soru var. Oturduğum apartmanda üç daire devre mülk olarak satılmıştır. Her daire sekiz kişiye satılmış durumda. Bu devre mülk daireler uzun zamandır atıl olarak duruyor. Çok nadir gelip giden oluyor. Elektrik su saatleri toplanmış, elektriği kaçak bağlayıp kullanıyorlar. Apartmanın hiçbir masrafına karışmıyorlar. Apartman yönetimi genel giderler için ne gibi bir yol takip etmelidir?

Abdullah Barış KÜÇÜKBABUCCU

Bilindiği üzere devre mülklere ilişkin düzenlemeler 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nda yer almaktadır. Buna göre; mesken olarak kullanılmaya elverişli bir yapı veya bağımsız bölüm üzerinde devre mülk hakkı kurulabilir. Ancak bağımsız bölüm veya yapı üzerinde devre mülk hakkı kurulduğu, düzenlenecek tapu senedinde belirtilir. Diğer yandan Yönetim Planı’nda aksi kararlaştırılmamışsa binada ikamet eden diğer kat maliklerinin muvafakatına gerek kalmaksızın kat mülkiyetine çevrilmiş olan bağımsız bölümler üzerine devre mülk hakkı kurulabilmektedir. Sonuç olarak şikayet konusu apartmanın devre mülk olarak satılan üç dairesinin sahiplerinin elektrik ve suyu usulsüzce kullanmaları ve binanın ortak giderlerine katılmamaları hususunda sulh mahkemesinde dava açılması gerekmektedir.

Bilgisayarda ayıp piksel sayısı ile ölçülür mü

Teknosa Ankara Ankamall Mağazasından 23.06.2007 tarihinde AI-811486 fatura numarası ile Toshiba A200-1CR model diz üstü bilgisayar aldım. Evime gelip bilgisayarı açtığımda ekranın ortasında sabit beyaz bir nokta farkettim. Bu beyaz nokta ekranın rengi değiştiğinde veya bir resme baktığınızda değişmeden öylece dururuyordu. Ben de bunun üzerine mağazaya tekrar giderek ürünün sorununu anlatarak arızalı olmayan bir ürünle değiştirmelerini talep ettim. Müşteri temsilcisi bana bunun piksel hatası olduğunu ve ithalatçı firmanın en az 3 piksel ve daha fazlası olduğunda değiştirebileceklerini söyleyerek talebimi kabul etmediler. Özcan Bey, bir bilgisayarın olmazsa olmazı ekranıdır ve ben firmanın bu açıklamasını anlayamıyorum. Bilgilerinize arz eder bu konuda beni aydınlatır ve yardımcı olursanız memnun olurum.

Meriç Yılmaz KAPLAN

Hiç vakit geçirmeden Tüketici Mahkemesi’nde dava açarak ayıplı malın değiştirilmesini isteyebilir veya ödemiş olduğunuz bedelin iadesini talep edebilirsiniz. Belki dava açmadan firmaya noter aracılığı ile göndereceğiniz bir ihtarname ile talebinizin yerine getirilmemesi halinde dava açacağınızı da belirtmeniz yerinde olur.

Özcan PEKTAŞ

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürü

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Söylendiği gün gelmeyen kargo ayıplı hizmet sayılır haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   05:45
  • Guneş
   07:29
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:22
  • Akşam
   17:39
  • Yatsı
   19:11
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı