Söylemez: Fona alınması gereken hükümetin kendisi

Hürriyet Haber
11.07.2001 - 15:44 | Son Güncelleme:

DYP Genel Başkan Yardımcısı Ufuk Söylemez, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK), 5 bankayı Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TSMF) kapsamına almasını eleştirerek, ''Aslında Fona alınması gereken hükümetin kendisidir'' dedi.

Söylemez, düzenlediği basın toplantısında hükümetin Türk ekonomisini çıkmaz sokağa sürüklediğini ileri sürdü. ''Hükümetin tam bir umutsuz vaka olduğunu'' iddia eden Söylemez, hükümetin Türkiye'yi taşıyamadığını belirtti.


Söylemez, 5 bankanın daha TSMF kapsamına alınmasıyla Fon'daki banka sayısının 20'yi aştığını kaydetti.


TSMF kapsamına alınan 5 bankanın neden olduğu zararın 3.5 milyar dolar olduğunu ifade eden Söylemez, Fon'da bu zararı karşılayacak miktarda para bulunmadığının bilindiğini söyledi. Söylemez, bu durumdasöz konusu bankaların zararının para basılarak karşılanacağını, ancak Merkez Bankası portföyündeki karşılıksız kamu kağıdı tutarının 19 katrilyonu geçtiğini kaydetti.


Ufuk Söylemez, hükümetin ve BDDK'nın çok ortaklı, KOBİ'leri, ihracatı ve tarımı destekleyen Tarişbank ile EGS Bank'ı öteki bankalarla aynı kefeye koyarak ''vahim bir hata işlediğini'' belirtti.Bu kararla Ege Bölgesi'nde ihracat ve tarıma darbe vurulduğunu ileri süren Söylemez, şöyle devam etti:


''Hakim hissedarı olmayan, bölgede ihracatı ve tarımı destekleyen çok ortaklı modelleri niçin tahrip eriyorsunuz?


Hükümet ve BDDK'ya çağrıda bulunuyorum. Binlerce ortağı bulunan Tarişbank ve EGS Bank'ın Fon'a devir kararını yeniden gözden geçirerek, geri alın.


Almazsanız, biz DYP olarak iktidara geldiğimizde çok ortaklı, KOBİ'lere destek veren modelleri yeniden hayata geçireceğimize söz veriyoruz.''


BDDK Başkanı Engin Akçakoca'nın Fon kapsamına alınan bankalar için''Aslında biz rehabilite edecektik, ama IMF izin vermedi'' yönündeki açıklamasının ''ibret verici olduğunu'' kaydeden Söylemez, ''Nerede kaldı ulusal onur, ulusal egemenlik, ülke çıkarları ve yaralarını korumak. Telekom Yönetim Kuruluna atanacak memurları dahi IMF'nin belirlediği bir noktada, aslında; fona alınması gereken hükümetin kendisidir'' diye konuştu.


  


 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı