Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Soykırım yasası' sonbaharda sunulacak

  Hürriyet Planet
  09 Temmuz 2012 - 17:28Son Güncelleme : 09 Temmuz 2012 - 19:35

  Fransa Ermeni Dernekleri Koordinasyon Komitesi Eşbaşkanı Franck Papazyan, "Ermeni soykırımı"nın inkârını suç sayan yeni bir yasanın sonbaharda parlamento gündemine geleceğini söyledi.

  Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Temmuz ayının ikinci yarısında yasayla ilgili görüşeceklerini belirten Papazyan, hükümetin yeni tasarı üzerinde çalışmaya başlayacağını ve söz konusu yasanın sonbaharda parlamentoya sunulacağını ifade etti.

  Reuters'a konuşan bir cumhurbaşkanlığı yetkilisi ise Hollande'ın, "Ermeni soykırımı"nın inkârını suç sayılmasıyla ilgili yasa tasarısı hakkında seçim kampanyası sırasında vermiş olduğu sözü tutacağını belirtti. Yetkili, "Duruşumuz çok net. Verilen söz yerine getirilecek" dedi.

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Fransız mevkidaşı Laurent Fabius geçtiğimiz hafta Paris'te görüşmüş ve ikili ilişkilerin düzeltilmesi kararı alınmıştı.

  TÜRKİYE YAPTIRIMA GİTMİŞTİ

  Kamuoyunda "soykırımı inkar yasası" olarak bilinen ve 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifi, geçtiğimiz yıl sonunda Fransız Ulusal Meclisi ve Senato'da kabul edilmişti.

  Yasalaşma süreci tamamlanmış olan tasarı, Anayasa Konseyi tarafından anayasaya aykırı bulunmuş ve iptal edilmişti.

  Yasanın Fransız parlamentosunda kabulünün ardından Türkiye Fransa'ya karşı bir dizi yaptırım uygulamıştı. Söz konusu yaptırımlar, geçtiğimiz ay Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla kaldırılmıştı.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı