Dünya Haberleri

  Soykırım iddiası ABD’de mahkemelik

  Kasım CİNDEMİR WASHINGTON
  29.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’nin Boston kentinde, Ermeniler’in soykırım iddialarına karşı dava açıldı. İki lise öğretmeni, bir öğrenci ve Türk-Amerikan kuruluşu ATAA tarafından ABD Bölge Mahkemesi’nde açılan davada, 90 yıl önceki tehcir sırasında meydana gelen Ermeni ölümlerinin, Massachusetts eyaletinde ‘tek yanlı olarak ve sadece soykırım’ olarak nitelenmesine karşı çıkıldı.

  Eyalette, 1998’de kabul edilen bir yasa, eğitim yetkililerinden, insan hakları öğretilirken, kölelik, İngilizler’in İrlanda’da yarattığı kıtlık, İtalya’da faşizm, Yahudi soykırımı gibi geçmişte yaşanan trajik olayların yanı sıra, Ermeni soykırımı iddialarına da yer verilmesini istiyor. Eğitim programları hazırlanırken, önce Türk görüşlerine de atıfda bulunulmuş, ancak Ermeni grupların protestolarından sonra buna son verilmişti.

  Davacılar, eğitim sisteminin, Türk görüşlerini tamamen dışladığını ve sadece Ermeni görüşlerine yer verdiğini kaydettiler.

  Davacılar, bu durumun, ‘ifade özgürlüğünün ihlali’ olduğunu belirtiyorlar. ATAA ve tüm davacıların avukatı Harvey Silverglate, bir tarafın görüş ve düşüncelerini dışlamanın Anayasa’ya aykırı olduğunu kaydetti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı