Dünya Haberleri

DÜNYA

  Soydaşa seçim yasağı veto yedi

  Hürriyet Haber
  04 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 03 Ocak 2011 - 22:26

  Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov dün seçmenlere yerel seçimlerde oy kullanabilmesi için seçim tarihinden en az bir yıl öncesinden mecburi ikamet şartı getirerek, özellikle Türkiye’de yaşayan çifte vatandaş Bulgaristan göçmenlerin oy hakkını sınırlandıran seçim yasasını veto etti. Ancak, hükümetin yasağı değiştirmeden yine cumhurbaşkanının önüne getirmesi bekleniyor.

  Cumhurbaşkanı, milletvekillerinin Noel’den önce parlamentodan geçirdiklerini yasada yer alan vatandaşların oy kullanacakları adreste 12 aylık sürekli ikamet mecburiyetini, anti demokratik olarak niteledi. Seçim yasalarının “sağlıklı siyasi taviz ve dayanışmaya dayanması gerektiğini” söyleyen Pırvanov, yasayla iktidardaki GERB (Arma) partisinin sadece kendi dar siyasi çıkarlarını savunduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı yasada “çok sayıda hukuki kusur olduğunu” ve “aktif ile pasif seçim haklarının sistematik olarak sınırlandırıldığını” da vurguladı.
   12 Ocak’taki ilk genel oturumda meclis Cumhurbaşkanı Pırvanov’un veto kararı görüşecek. Yasanın, ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA partisinin iktidar partisine vereceği destekle aynı şekilde yeniden kabul edilmesi bekleniyor.

  Bilgi notu:

  Bulgaristan’da Türk asıllı seçmen, toplam nüfusun yüzde 10’unu oluşturuyor. Soydaş seçmenler, sandıkta kilit rol oynuyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı