EDİRNE HABERLERİ

Soydaş öğretmenler Trakya Üniversitesi'nde eğitimde

DHA
01.09.2018 - 13:45Son Güncelleme :
DHA

EDİRNE,(DHA)-YUNANİSTAN'ın Batı Trakya bölgesinden gelen 31 öğretmen Trakya Üniversitesi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kadın ve Demokrasi Derneği'nin (KADEM) Edirne'de düzenlediği eğitimi katıldı.

Batı Trakya’daki okullarda görev yapan, Fen Bilgisi, Fizik, Kimya ve Biyoloji alanından toplam 31 öğretmeninin katıldığı eğitimler başladı. Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Mehmet Akif Ersoy Eğitim Binası’ndaki '21'nci Yüzyıl Fen/Bilim Eğitimi: Stem Yaklaşımı' eğitimlerine Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rıdvan Canım’la akademisyenler ve konuk öğretmenler katıldı.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Batı Trakya’daki soydaşlarımızın gönül coğrafyamızın bir parçası olduğunu belirterek, "STEM; fen, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında, günümüzün en popüler eğitimi. Özel bir uzmanlık gerektiren bu eğitime hem ülkemizde hem de dünya genelinde yoğun bir talep var. Bilimsel başarılarıyla adından her geçen gün daha fazla söz ettiren Trakya Üniversitesi olarak, bu çalışmanın ilk uygulamasını, Balkanlar vizyonumuza paralel, Batı Trakyalı soydaş öğretmenlerimizin katılımıyla gerçekleştiriyoruz. Balkan ülkeleri ağırlıklı olmak üzere, uluslararası öğrenci sayısını her geçen gün artıran Trakya Üniversitesi, bu vizyonla, STEM eğitimi konusunda da öncelikli olarak Balkanlar ve Batı Trakya’ya odaklandı. Bu eğitimlerde, soydaş öğretmenlerimiz arasında Trakya Üniversitesi mezunlarını görmek ise bizleri ayrıca gururlandırdı" dedi.

Üniversitelerin sadece öğrenci yetiştiren kurumlar olmanın ötesine geçmesi gerektiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, "Öğrenme, yaşam boyu süren bir eylem. Özellikle öğretmenler için kişisel gelişim ve sürekli öğrenme şart. Öğretmenlik kutsal bir meslek, öğretmenlerimiz toplumların gerçek lideri ve yeni nesillerin mimarı. Bu nedenle hayata geçirdiğimiz eğitim programının çok değerli olduğuna inanıyoruz. Başta TİKA ve KADEM temsilcileri olmak üzere Eğitim Fakültesi Dekanım, Dekan Yardımcım ve proje koordinatörü hocalarıma, gösterdikleri üstün gayret için teşekkür ediyor, eğitimlerin tüm öğretmenlerimiz için yararlı olmasını diliyorum. Projemiz, önümüzdeki dönemde de farklı ülkelerden öğretmenlerin katılımıyla devam edecek" dedi.

Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yılmaz Çakıcı, sürdürülebilir bir uygulamanın ilk adımı olan proje kapsamında, Batı Trakya’daki Fen Bilgisi, Fizik, Kimya ve Biyoloji öğretmenlerinden başlayarak Balkanlar’daki öğretmenlere, alanında uzman akademisyenler tarafından, güncel gelişmeleri ve uygulamaları aktarmak amacıyla, bir haftalık, araştırmacı-sorgulayıcı bir eğitim programı hazırladıklarını söyledi. Çakıcı, "Bu eğitimlerle soydaş öğretmenlerimize çağın gereklerine göre hareket edebilecek ve öğrencilerinin gerçek potansiyellerini ortaya çıkarabilecek nitelikte, 21'nci yüzyıl eğitim becerilerini kazandırmayı hedefliyoruz. Bu güncel uygulama ve becerileri sınıf ortamında nasıl kullanacakları konusunda kendilerine rehberlik ederek yaratıcı, girişimci, problem çözme odaklı ve üretken bireyler yetiştirmelerine katkı ve destek sunuyoruz. Öğretmenler, disiplinler arası bir yaklaşım olan, farklı disiplinlerin birbiriyle entegrasyonunu kapsayan STEM eğitimiyle ilgili temel teorik bilgileri öğrendikten sonra uygulamalı STEM çalışmaları yaparak tasarım ve ürünler oluşturacak. Tüm katılımcı öğretmenlerimize faydalı bir eğitim olmasını diliyorum" dedi.

Program, eğitimlerin tamamlanmasının ardından, saha ziyaretleri kapsamında yapılacak İstanbul gezisi, İTÜ Bilim Merkezi, İstanbul Aydın Üniversitesi STEM Laboratuvarı ve Rahmi Koç Müzesi ziyaretiyle devam edecek ve ardından düzenlenecek kapanış töreniyle tamamlanacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Edirne haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Edirne haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Soydaş öğretmenler Trakya Üniversitesi'nde eğitimde haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ

18 Eylül 2018, Salı
 • İmsak
  05:23
 • Guneş
  06:50
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  16:41
 • Akşam
  19:27
 • Yatsı
  20:48
Sayfa Başı