"Nilüfer Pazvantoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nilüfer Pazvantoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nilüfer Pazvantoğlu

Soyayla doğal güzellik

Vitaminler, mineraller, bol protein ve değerli yağlar, her bir soya tanesini kusursuz bir güzellik mucizesine dönüştürüyor.

Yorgun ya da gergin misiniz? Kendinize soya peyniri ile bir salata hazırlayın. Bu Asya lezzeti, yoğurdu andıran süper bir enerji deposu. Ayrıca yağsız, kolesterolsüz ve kalorisiz oluşu sayesinde metabolizmayı da yormuyor. 

Soya yağı içerikli vücut losyonları, özellikle kuru ciltlerde harikalar yaratıyor. Bu ürünler, hafif masajla hem cildi nemlendiriyor hem de kan dolaşımının hızlanmasında rol oynuyor.

Göz çevresindeki cilt, normal cilde oranla çok daha hassas ve ince çizgi oluşumuna açıktır. ıçinde soya ekstresi bulunan göz bakım kremleri, düzenli kullanıldıklarında elastin üretimini artırarak söz konusu problemi minimuma indirir.

Fındık aromalı soya sütünü her gün düzenli olarak içmek hem saçlar hem de cilt açısından son derece sağlıklı... İçerdiği biotin dolayısıyla soya güzel ve güçlü saçlar yaratmaya, E vitamini ise hücre korunmasına yardımcı oluyor. Ayrıca lesitin cilt kuruluğunu önlerken kalsiyum kemikleri, magnezyum da kasları güçlendiriyor.

Hangi estetik operasyon ne zaman yaptırılmalı

Daha küçük bir burun, iri göğüsler, gergin bir cilt... Estetik operasyonlarla mükemmel görünüme kavuşmak mümkün. Ama istenen sonucu alabilmek için iyi bir doktor kadar zamanlama da önemli.

KIŞ: Göğüs operasyonları için ideal
Kış, hem rahatlığın hem de tatilin bol olduğu mevsimlerden. Estetik bir operasyon sonrası vücudun kendini yenilemesi için de ideal bir dönem.... Örneğin, göğüs operasyonları ya da gözkapağı ameliyatları bu dönemde yapılabilir. Maksimum iki haftalık bir dinlenme dönemi bu tarz operasyonlar için yeterlidir. Mükemmel sonuç içinse uzmanlar bir aylık zamana ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

İLKBAHAR: Burundan elinizi çekin
Hava sıcaklığıyla birlikte vücudumuzda değişiklik yapma isteğimiz de artar. Dekolte ya da burun estetiği özellikle bu mevsimde düşünülebilir. Ancak hassas bir buruna sahipseniz, özellikle alerjik bünyeliyseniz, burun ameliyatlarının polenlerin günyüzüne çıktığı ilkbaharda yapılması fazla önerilmez. Ayrıca yüzde yapılacak küçük uygulamalar için de ilkbahar ayları pek uygun bulunmaz, çünkü uzmanlar yaşaran gözlerin ya da geçmeyen burun akıntısının tedavi sürecine zarar verdiği görüşünde. Buna karşın botoksla terleme tedavisi bu dönemde rahatlıkla yapılabiliyor.

YAZ: Kırışıklıklara elveda
Bu dönemde minimal dudak büyütme ya da ince kırışıklıklardan kurtulma uygulamaları yapılabiliyor. Aynı zamanda yüz lifting’i ya da burun düzeltme operasyonları özellikle yaz aylarında ideal. Öncelikle kişi tatil yaparak dinlenme imkanı buluyor. Bu mevsimde göz altı torbaları ya da gözkapağı ameliyatları da daha rahat yapılabiliyor. Üstelik güneş gözlüğü kullanıldığı için insanların dikkatli bakışlarından rahatsız olma sorunu da ortadan kalkmış oluyor. Ancak her operasyon yaz aylarında yapılmamalı. Örneğin, yağ aldırma sıcak havalarda önerilmiyor. Ayrıca kimyasal peeling ya da yüz soyma uygulamaları güçlü UV ışınlarının ciltte renklenme ve leke oluşumuna yol açabileceği riskinden dolayı tehlikeli.

SONBAHAR: Küçük uygulamaların tam sırası
Isının nispeten düştüğü bu mevsimde yaraların iyileşme hızı da artıyor. Dolayısıyla yüzde peeling ya da soyma gibi küçük uygulamalar yapılabilir. Bunların dışında göğüs düzelttirme, yağ aldırma ve vücut lifting’i birkaç hafta içinde iyileşebiliyor. Ancak burun ya da yüze yapılacak uygulamalar için uzmanlar uyarıyor. Üşütme, güzellik operasyonlarında olası bir risk... Öksürme nöbetleri dikişlere zarar verebilir, dolayısıyla sonrasında deride enfeksiyon oluşabilir çünkü...

Yılbaşı gecesi alkol tüketimine dikkat!

Heyecanla beklenen yeni yıl geldi çattı. Kimi bir yılın yorgunluğunu atmak için o geceyi eğlence yerlerinde geçirmeyi planlıyor, kimi ev ortamında kurulacak dostlar meclisine hazırlanıyor. Ama her iki alternatifte de mutlaka dikkat edilmesi gereken bir husus var: Aşırı alkol tüketimi... Bu hata beraberinde mide rahatsızlıkları, hazımsızlık, ishal, kan şekeri yüksekliği gibi sağlık problemlerini getiriyor.
Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Keservuran’ın konuyla ilgili önerileri şöyle: “Geceyi tadında sonlandırmak, yeni yılın ilk sabahı baş ağrısı ile uyanmamak için alkol tüketiminde dikkatli olmalıyız. Yapılacak en doğru ve en sağlıklı davranış, erkeklerin 2-3 kadeh, kadınların ise 1-2 kadeh şarap, şampanya tüketimi ile geceye devam etmeleridir. Eğer yüksek alkollü içecek tüketecekseniz, 1-2 dubleyi aşmayın.”

Çiçeklerin dansı

Lavande, Capucine, Neroli... Güne Chloe’nin Eau De Fleurs koleksiyonu ile başlayın. Üç koku da parfümeride en asil hammaddeleri birleştiriyor. Romantizm ve androjenliğin birleştiği, vahşi doğayla en uç noktadaki zarafetin flört ettiği koku notaları sizi de baştan çıkaracak.

Temiz bir cilt için sadece yıkamak yetmez

“Önemli olan fazla yıkamak değil, doğru bakım” diyor dermatologlar. Hatta agresif temizleme ürünlerinin cilde zarar vereceğini belirtiyorlar. Örneğin, fazla sabun kullanmak cilde neredeyse akne kadar zarar veriyor. Bu yüzden genç ciltlerin kendilerine özel ürünler tercih etmeleri gerekiyor. Yüzeydeki fazla yağı, ölü deri hücrelerini ve kiri temizleyen yumuşak peeling’ler bu tarz ciltler için ideal. Ayrıca nemlendirici ve bakım yapan aloe vera, papatya ya da hamamelis içerikli ürünler kullanmaları öneriliyor.

Doğru banyonun kuralları

İdeal banyo ısısı 35-37 derece arasındadır. Daha fazlası kan dolaşımı için zararlıdır.

Duş ya da banyo süresi 20 dakikayı geçmemelidir. Çünkü suyun altında uzun süre kalmak cildin kurumasına yol açar.

Vücudunuzu banyo sırasında hafifçe fırçalayarak cildinizin kan dolaşımını düzenleyebilirsiniz.

Banyo sonrası bacaklarınıza kısa süreliğine soğuk su gezdirin. Böylece bacaklar için önemli olan kan dolaşımını sağlamış olursunuz.

Özellikle kuru ciltler, banyo sonrasında tüm vücuduna nemlendirici bir losyon uygulamalı...

YAŞLILIĞIN İLK İZLERİ

Asena da yaşlılığın ilk belirtilerine yenik düşmüş anlaşılan. Fotoğrafa dikkatlice bakarsanız, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. 30’lardan itibaren baş göstermeye başlayan ince kırışıklıklar Asena’nın yüzüne iyice yerleşmiş. Özellikle dudak yanlarındaki mimik çizgileri ve göz çevresi dışında göz kapaklarındaki hafif düşme de dikkat çekiyor. Bence Asena’nın acilen bir yüz lifting’ine ihtiyacı var.

X