Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Soyadımızı biz seçelim

  Turan YILMAZ / ANKARA
  23 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 22 Ekim 2011 - 23:51

  AK Parti, CHP ve MHP’li kadın milletvekilleri, “Kadın istediği soyadını seçip kullanabilmeli. Anayasa Mahkemesi’nin gerekçesi sadece mazeret” görüşünde birleşti.

  KADIN milletvekilleri, kadınların eşlerinin soyadını kullanmadan, kendi soyadlarını kullanmalarına izin vermeyen Anayasa Mahkemesi’nin kararını da kararına dayanak yaptığı “kamu düzeni” gerekçesini de sevmedi. Milletvekilleri şunları söyledi:

  Hâlâ bunları tartışıyoruz

  Alev Dedegil (AK Parti İstanbul Milletvekili)

  “Beni üzen, ne zaman kadın hakları konusu gündeme gelse, boşanma ve miras hakkı, kadının soyadını kullanabilmesi ve evlilik yaşı gibi konuların hâlâ tartışılıyor olması. Bunlar medeni haklar. Kadın kendi kızlık soyadını kullanabilir. Mevcut durumu korumaktan yana olsaydık, hiçbir şeyi değiştirmez, 1000 yıl öncesinde yaşıyor olurduk.”

  Özgürlükler kısıtlanıyor

  Aylin Nazlıaka (CHP Ankara Milletvekil)

  “Kadın kendi soyadını seçebilmelidir. Kadının kızlık soyadını taşıma özgürlüğünü elinden alan bu karar, ne kadar yanlışsa, kadının ayrıldığı eşinin soyadını taşımasının eşinin onayına bırakılması da aynı derece yanlıştır. Ben bütün bunları, aslında kadının kendi varlığının tanımlandığı ismi seçme özgürlüğünün kısıtlanması olarak görüyorum ve şiddetle kınıyorum. Mahkemenin bu konudaki mazeretini anlamlı bulmuyorum.”

  Ona göre sistemi değiştir
  Zühal Topçu (MHP Ankara Milletvekili)

  “Eşiyle birlikte karar verdikten sonra, kadının kızlık soyadını kullanmasında hiçbir mahsur yok. Soyadının takibi deniyorsa, takip etmek için ona göre sistem kur. Ortaya konulan gerekçeler sadece mazeret. Ama geçerli mazeret değil. Niye mahkemeler uğraşıyor anlamıyorum, bu konular
  kişinin isteğine göre olmalıdır.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı