Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Soyadımız Mayatepek

  Hürriyet Haber
  11 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 11 Aralık 2009 - 00:14

  Meksika’yı ziyaret eden Başbakan Erdoğan, Matias Romero Enstitüsü’nde “Yeni Binyılda Türkiye’nin Küresel Barış Arayışı” konulu bir konuşma yaptı.

  Atatürk’ün, Meksika Büyükelçisi Tahsin Bey’e, “Mayatepek” soyadını verdiğini söyleyen Erdoğan, iki ülkenin birbirine benzediğini belirterek, özetle şöyle konuştu:

  Bizimle yürüsünler

  Avrupa’nın, siyasi ve ekonomik açılardan belirli bir stratejik vizyon sürdürmesi ve bu stratejik hedefe doğru bizimle birlikte yürümeye devam etmesi gerekir. Şu bir gerçek ki Türkiye’nin AB’ye katılmasından iki taraf da kazançlı çıkacaktır.

  İrademizi gösterdik

  Türkiye ve Kıbrıslı Türkler, bir çözüme ulaşma yönündeki iradelerini açık ve net olarak gösterdiler. Kıbrıs sorunuyla ilgili olan diğer tarafların da aynı iradeyi sergilemesini arzu ediyoruz. Bu başarılabilirse Doğu Akdeniz’in bir istikrarve ortak refah alanına dönüştürülmesi yönünde çok önemli bir mesafe alınmış olacak.

  Nükleerden yararlanır

  Bölgemizde dünya gündemimi meşgul eden önemli meselelerden biri de komşumuz İran’dır. İran’a, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması’ndan kaynaklanan yükümlülükleri eksiksiz yerine getirmesini ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ile tam bir işbirliğine gitmesini her fırsatta kuvvetle telkin ediyoruz. Bununla birlikte tüm ülkelerin barışçıl amaçlarla nükleer enerjiden yararlanma hakkını da teslim ediyoruz.

  Vizyonlarımız benziyor

  Her iki ülkede 1919 Türk Kurtuluş Savaşı ve 1910 Meksika Devrimi sonrasında benzer vizyonla millileştirmeler, toprak reformları gibi köklü toplumsal ve ekonomik reform sürecinden geçmiştir. Bu bağlamda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk, 1935 yılında Meksika Maslahatgüzarı olarak atadığı Tahsin Bey’e bizzat ‘Mayatepek’ soyadını vermiştir. Birbirine bu kadar benzer iki ülke ve iki milletin her alanda daha fazla işbirliği içine olabileceğine inanıyorum.

  Meksika karşılaması

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Washington’daki temaslarının ardından gezisinin ikinci durağı olan Meksika’nın başkenti Mexico City’de, Cumhurbaşkanlığı Resmi Konutu Los Pinos’ta Cumhurbaşkanı Felipe Calderon tarafından resmi törenle karşılandı. Başbakan Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Resmi Komutu Los Pinos’taki toplantıların ardından, Osmanlı İmparatorluğu tarafından 1910 yılında Mexico City’ye hediye edilen saat kulesini ziyaret etti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı