Şov yapmayalım, ayağımıza kurşun sıkmayalım

Hürriyet Haber
29.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, iş adamlarının "öldük-bittik" yönünde açıklamalar yaparak bankaların sektörlere desteğini çekmesine neden olabilecekleri uyarısında bulundu. Hisarcıklıoğlu, "Böyle yaparsak 70 milyon olarak ayağımıza kurşun sıkmış oluruz" dedi.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Meclis Toplantısı’na katılan Hisarcıklıoğlu, kriz ortamında yapılan açıklamaların önemli olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Bugün her şeyi, herkesin konuşma günü değil. Bizlere düşen neyi, nerede, ne zaman konuşacağını bilmek. Mühim olan işin farkında olmak, bu işin tedavisi için neler yapılması gerektiğini söylemek, biz bunu iletiriz. Söylemlere dikkat edilmesi lazım. Biz, ’yandık, bittik, öldük, mahvolduk’ dersek bütün piyasalar daralır, bankacılık da daralır, tüketim de daralır. Bu sefer 70 milyon olarak hepimiz kendi ayağımıza kurşun sıkmış oluruz."

Hisarcıklıoğlu, "Ama ’hiçbir şey yok, güllük gülistanlık’ dersek de inandırıcı olamayız" derken, " İş şov zamanı değil. Hiç birimiz için, başta benim için. Popülizm yapmak zamanı değil. 40 tane yutkunup, bir tane konuşma zamanı" diye konuştu. Daha önce tanık olduğu bir olaya atıfta bulunan Hisarcıklıoğlu, kişisel olarak kredi sorunu yaşan bir işadamının sektörün kredilerinde sorun olduğu yönünde açıklamalar yapması nedeniyle, tüm bankaların sektörden elini çektiğini anlattı. Krizin gelişmiş ülkelerden, gelişen ülkelere doğru kaydığını ve mali sektörden, reel sektöre doğru geçtiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, küresel krizin Türkiye’ye etkilerine bakıldığında ise ilk etkisinin finansmanda cari açığa, mali ve reel sektörün yurt içindeki kredi akışına, yatırım ve ticarete etkisini, dış ticaret konusunda ise ihracat pazarlarının daralması ve enerji, emtia faturasının azalması, kamu maliyesi alanında ise azalacak vergi gelirleri, artacak faiz gelirleri olduğunu söyledi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı