Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sosyetenin Paris çıkarması

  Hürriyet Haber
  08.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 08.03.1999 - 00:01

  Osmanlı İmparatorluğu'nun 700. Kuruluş Yıldönümü dolayısıyla Paris'in en ünlü mağazalarından Galeries Lafayette'de KÜSAV tarafından düzenlenen muhteşem serginin açılışına katılan Türk sosyetesi, Paris'te muhteşem Türk rüzgárları estirdi. Türkiye'nin 1 numaralı magazin dergisi KLİPS'in koordinatörü Atılay Kandemir oradaydı.

  Yaklaşık bir yıl önce Paris'in en ünlü mağazalarından Galeries Lafayette, Kültür ve Sanat Varlıklarını Koruma ve Tanıtma Vakfı'na (KÜSAV) Osmanlı İmparatorluğu'nun 700. Kuruluş Yıldönümü'nde, Lafayette'de bir Osmanlı sergisi açılması yönünde teklif getirmiş. İşte bir yıldır hazırlıkları süren bu serginin açılışına, özellikle Türk sosyetesinin sanat tutkunları ve Paris'te yaşayan Türkler ile Osmanlı Hanedanı'nın temsilcileri katıldılar.

  ‘‘İstanbul: Doğu'ya Açılan Kapı’’ adını taşıyan ve Türk yaşam tarzını yansıtan çok sayıda objenin yer aldığı sergi üç ana temadan oluşuyordu. Lafayette'in 3. katında bin üç yüz metrekarelik alanda iki bölümdeki eserler sergilenirken, 7. kat ise tümüyle Nilgün Şensoy'un 90 parçalık koleksiyonuna ayrılmıştı.

  Bugüne kadar gerçekleştirdiği birçok önemli hat sergisinden tanıdığımız Geleneksel Türk Sanatları Uzmanı ve koleksiyoner Nilgün Şensoy'un Salon Opera'daki sergisinde şu eserler vardı. Ünlü hattatlarımızdan Hüseyin Gündüz ve Aydın Ergün'e ait hatlar -ki bunların çoğunun tezhibi Dr. Münevver üçer, Dr. Faruk Taşkale ve Dr. Kaya Üçer'e ait eski ahşap üzerine çalışılmış çeşitli Osmanlı padişah portreleri, İran asıllı ressam Yakup Cem'in yaptığı tablolar, ceylan derisi üzerine çalışılmış Osmanlı padişah tuğraları ve minyatürler hayranlık uyandırdı.

  Paris Büyükelçimiz Sönmez Köksal ve eşi Filiz (Akın) Köksal, serginin açılış günü bir resepsiyon verdiler. Resepsiyona katılan Türk sosyetesi, zengin Türk tarihine nasıl sahip çıkıldığının ve büyük değer verildiğinin altını çizmiş oldular. Sergi açık kaldığı süre içinde Türkiye'den sosyetemizin ünlülerinin akınına uğradı.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı