Sosyete doktorlarına vergi incelemesi

Sadi ÖZDEMİR
28.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

İstanbul Defterdarlığı düşük matrah beyan eden lüks semtlerdeki 300 doktoru incelemeye aldı. Defterdar Vekili ve İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Mehmet Akif Ulusoy, ‘Ayrıca matrah artışlarını yeterli görmediğimiz avukatları da incelemeye alacağız’ dedi.

İSTANBUL Defterdar Vekili ve İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Mehmet Akif Ulusoy, düşük matrah beyan eden 300 doktoru incelemeye aldıklarını söyledi. Ulusoy, bu doktorların özellikle lüks semtlerdeki doktorlar olduğunu belirterek, ‘Doktorları incelemeye aldık. 6000 doktordan özellikle lüks semtlerde muayenehanesi bulunan 300 doktoru inceliyoruz. 25-30 doktorun incelemesi tamamlandı. Matrah artırmak isteyen olursa inceleme başlamamış olsa da ceza vermiyoruz’ dedi. Doktorların sadece yüzde 20 matrah artışı yaptığını söyleyen Mehmet Akif Ulusoy şöyle konuştu: ‘Daha yüksek bekliyorduk. 2005 beyanlarına göre bir toktor ortalama 22 milyar lira kazanç gösterdi. Bunun 5-6 milyarı vergiydi. Buna göre bir doktor ayda 1.2 milyar lira ile geçiniyor. Avukatlar ise yüzde 22-23 artırdı. Gelir vergisi beyanlarına göre ise mükellefin yüzde 25’i sıfır kazanç ve zarar, yüzde 25’i 0-1 milyar gösterdi. 5 milyar liranın üzerinde kazanç gösterenlerin oranı da sadece yüzde 25’di. Kurumlar Vergisi’nde ise 184 bin mükelleften 104 bini sıfır kazanç ve zarar gösterdi. Odalara bu bilgileri verdik. Tabloyu değiştirelim dedik, tutmadı.’

SORADA AVUKATLAR VAR:

Düşük matrah gösteren avukatların da incelenmeye başlanacağını dile getiren Ulusoy ‘5 kat vergi kaçıran avukat var. Hedefleri belirledik. Bu avukatların noterlerden, mahkemelerden takip ediyoruz. 300-400 avukat belirledik. kimi inceleyeceğimizi seçme aşamasındayız’ dedi. Ulusoy, risk grubu yüksek, vergi kaçağının yaygın olduğu sektörleri belirleyerek incelemeleri bu alanlara yönlendirdiklerini söyledi ve şöyle konuştu: ‘Bazı lüks sitelerde büyük daireleri tapuya bölünmüş gibi gösterip kaydettirenler var. Böylece KDV kaçırıyorlar. O lüks sitelerde denetimlere başladık. 100 bin Euro’nun üzerindeki lüks otomobilleri de incelemeye aldık. Böyle 1200 otomobil var. Bunlardan 650’si kurumlara kayıtlı. 212’si incelendi. Otomobilin fiyatından düşük beyan etmişler. Ayrıca incelemeler sonucu 269 eğlence merkezi de 8 trilyon liralık matrah artırdı.’

NAYLON FATURA BELASI:

İstanbul Defterdar Vekili ve İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Mehmet Akif Ulusoy naylon fatura olayının da ciddi bir sorun olduğunu dile getirerek yaygın sektörleri incelediklerini dile getirdi. KDV beyannamelerinde kısa sürede ciddi artışlar yapan firmaları da incelemeye aldıklarını dile getiren Ulusoy ‘Örneğin bir mükellef 18 ayrı şirket kurmuş. Hemen bakıyoruz. Bakır sektöründe 700 naylon fatura vakası oldu. Tekstil de de yaygın. Bunların üzerindeki çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Bir yıl içinde 372 bin mükellef denetlendi’ dedi.

Oda’lar umduğumuzu yapmadı internetten ihbar alıyoruz

İSTANBUL’da göreve geldikten sonra daha önce İzmir’de yaptığı gibi meslek örgütleri ve Oda’larla işbirliği yapmayı denediğini söyleyen Mehmet Akif Ulusoy, ‘İstanbul’da da ‘biz sıkıştırmayalım, tatsız durumlar yaşamayalım. Siz üyelerinizi uyarın ve vergi matrahlarını yükseltsinler’ dedik. Toplantılar yaptık ancak basit usulde vergilendirilen esnafın dışında İstanbul’daki Oda’lardan umduğumuzu bulamadık’ dedi. İstanbul Defterdarlığı olarak internette isim ve firma ismi bazında ‘vergi mükellefi sorgulaması’ başlattıklarını da anlatan İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Mehmet Akif Ulusoy, ‘Böylece bütün vatandaşlarımızın, kaçak kayıtdışı çalışan işyerlerini ihbar etmeleri mümkün oldu. Bir vatandaşımız bir yerden alışveriş yaptıysa ve o işyerinin vergi mükellefi olup olmadığından şüphe ediyorsa internetten sorgulayabilir. Mükellefiyet olmadığı gördüğünde de yine internetten bize ihbar edebilir. Bu yöntemle çoksayıda ihbar alıyoruz’ dedi.

Konut kredileri emlakta düşük beyanı bitirecek

FAİZLERDEKİ
düşüşle birlikte patlama yaşanan uzun vadeli konut kredileri Türkiye’nin en büyük ‘vergi kaybı’ yaşanan gayrimenkulde ‘düşük beyanı’ bitirecek. İstanbul Defterdar Vekili ve İstanbul Verdi Dairesi Başkanı Mehmet Akif Ulusoy, krediyle alınan evlerin rayiç değeri ele verdiğini, denetimlerde ‘beyanlara emsal’ gösterebilecekleri örneklerin çoğaldığını söyledi. Ulusoy, ‘Mortgage sistemi de devreye girerse emlak vergilerine esas beyanlar radikal şekilde değişecek’ dedi. Türkiye’de vergi kaybının azaltılması için ‘veri kullanımının önemine’ işaret eden Ulusoy, ‘Bizim farklı verilere ulaşarak vergileri daha sağlıklı toplamamız son derece önemli. ABD, bu konu için teknoloji ve yazılıma her yıl milyar doların üzerinde para hancıyor. Biz ise henüz yolun başındayız’ dedi. Ulusoy, bir çok işyerinin kredi kartı ödemelerinde kart ekstresinin yanısıra, belge (fiş) vermediğini de belirtti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı