Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sosyalist Bolivya lideri İspanya'ya gidiyor

  MADRİD (A.A)
  03.01.2006 - 13:23 | Son Güncelleme: 03.01.2006 - 13:23

  Bolivya'da yapılan devlet başkanlığı seçimini kazanan sosyalist Evo Morales, yarın İspanya'ya gelerek Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero ile görüşecek.

  Devlet başkanı seçildikten sonra ilk yurtdışı gezisini geçen hafta Küba'ya yapan Morales, bugün de Venezuela'da devlet başkanı Hugo Chavez ile görüştü.

  ABD yönetimine karşı olan Fidel Castro ve Hugo Chavez ile görüşmelerine başlayan Morales, Küba ile sağlık, eğitim ve spor alanlarında, Venezuela ile de ekonomik, ticari ve siyasi alanlarda işbirliğini artıran anlaşmalar imzaladı.

  Bolivya halkının yüzde 53'ünün desteğini arkasına alarak devlet başkanlığına seçilen Morales, bir gün sürecek Madrid ziyaretinden sonra 5 Ocak'ta Fransa'ya geçecek. Morales'in programında Fransa'dan sonra sırasıyla Belçika, Güney Afrika, Çin ve Brezilya bulunurken, 13 Ocak'ta yurtdışı gezisinin sona ermesi öngörülüyor.

  Morales'in devlet başkanı seçilmesinin ardından İspanyol Katolik Kilisesi'ne bağlı bir radyonun, Başbakan Zapatero'nun sesini taklit ederek Morales ile telefon görüşmesi yapması iki ülke arasında krize yol açmıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı