Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Sosyal projelerle uyuşturucu önlemi

  DHA
  10.09.2014 - 10:32 | Son Güncelleme:

  Antalya’da okul dışındaki boş vakitleri kültürel, sportif ve sosyal etkinliklerle doldurulacak öğrencilerin, uyuşturucu başta olmak üzere suça bulaşmaları önlenecek.

  Öğrencilerin okul dışındaki boş vakitlerinde kötü alışkanlıklar edinmemesi için İl Milli Eğitim Müdürlüğü öncülüğünde yeni bir proje hayata geçiriliyor. Başarılı sonuçlar alınması halinde Türkiye geneline yaygınlaştırılması planlanan projeye göre çocukların okul dışındaki zamanlarını değerlendirebilmeleri için kültürel, sportif ve sanatsal etkinlikler düzenlenecek. Bu etkinliklerle boş vakitlerini değerlendirecek çocuklar, uyuşturucudan ve suça yol açan unsurlardan uzak tutulacak.

  Her şey evlatlarımız için

  İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, sürekli fiziki kapasiteyi artırdıklarını belirterek, "İlaveler yapıyoruz ama bizim için asıl önemli olan evlatlarımızı iyi yetiştirmek. Yeni öğretim yılında, Değerler Eğitimi, akademik başarıya yönelik yürüttüğümüz İLBAP projemiz, Hayırda Yarışanlar, Risklerle Baş Etme projelerimiz devam edecek. Bunlara ilave olarak bu yıl yeni bir çalışmayı hayata geçiriyoruz. Bu projeye bakanlığımız da destek veriyor. Pilot olarak Antalya’da uygulayacağız" dedi.

  Kurumlar işbirliği içinde olacak

  Bu konuda bugüne kadar yapılan hazırlıklarla ilgili bilgi veren Gülay, şöyle devam etti:
  "Geçtiğimiz günlerde Gençlik ve Spor il Müdürlüğü, Kültür ve Turizm İl ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Antalya Müftülüğü ve Büyükşehir Belediyesi ile birlikte bir günlük çalıştay gerçekleştirdik. Yeni projemizle ilgili bu çalıştayın hedefi, çocuklarımızın okul dışındaki zamanlarının değerlendirilmesiyle ilgiliydi."

  Riskleri bertaraf edeceğiz

  Çocukların okuldan çıktıktan sonra kimi zaman boşluğa düştüğünü ve kötü alışkanlıklar edinebildiğini belirten Gülay, amaçlarının bu riski ortadan kaldırmaya yönelik olduğunu söyledi. Gülay, şöyle konuştu:
  "Çocuklarımız okulda eğitim öğretim gördükten sonra dışarıya çıkıyor. Anne ve babalar çalıştığı için çocuklarıyla yeterince ilgilenemiyor. Bu çocuklarımızın okuldan çıktıktan sonraki saatlerde ya da tatil günlerinde boşlukta kalmaması için kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği içinde bir dizi etkinlik, aktivite düzenleyeceğiz. Bu projeyle çocuklarımız boş vakitlerini sportif faaliyetlerde, sosyal etkinliklerle, kültürel etkinliklerle, doğa sevgisiyle, insan sevgisiyle, değişik kurslarla, etkinliklerle değerlendirecek. Onlara tarihi, milli ve manevi değerlerimizi artırıcı etkinlikler yapacağız. Onları Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle gezdireceğiz. Bu projeyle çocuklarımızı her türlü suçtan ve kötü alışkanlıklardan ve uyuşturucudan uzak tutacağız."

  Uzmanlar uyuşturucu risklerini anlatmaya devam edecek

  Yeni projeye ilave olarak 5 yıldır sürdürdükleri ‘Risklerle Başetme Projesi’yle de gençleri uyuşturucuya karşı uyardıklarını anlatan Gülay, sözlerini şöyle tamamladı:
  "Risklerle Başetme projemize uyuşturucuyla mücadele konusunu da ekledik. Bu kapsamda çocuklarımıza bu maddeyi tanımadan onlara uyuşturucunun nasıl bulaşabileceğine yönelik eğitimler veriyoruz. Bizim bu konuda eğitim almış 28 uzman öğretmenimiz, velilere, öğretmenlere ve 5 ile 9’uncu sınıf arasındaki öğrencilere eğitim veriyor. Hatta bu projemiz Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı ile Mücadele İzleme Merkezi’nin (TUBİM) dikkatini çekti. Afyonkarahisar’daki bir toplantıda Antalya’daki projemiz örnek gösterildi. Milli Eğitim Bakanlığı da uygulanabilirliğine onay verdi."

  Etiketler: okul , uyuşturucu , öğrenci
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı