Ege Haberleri

EGE

  Sosyal paylaşım ağında eşya takası

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  19 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 18 Ocak 2012 - 21:46

  Sosyal paylaşım ağlarında dünya çapındaki eşya değiş tokuş grubu Freecycle’ın İzmir versiyonunu aktif hale getiren İzmirli üniversite öğrencisi Baki Çelik, sadece ev eşyası değil palyaço kıyafetinden kitaba, köpek kafesinden saksafon metoduna kadar ‘akla gelmeyecek eşyaların’ el değişimini başlattı.

  “Sizin için çöp olan bir başkası için hazinedir. Gelin kullanmadığımız eşyaları paylaşalım” diyerek yüzlerce insanın eşya takası yapmasını sağlayan 20 yaşındaki Baki Çelik, klasik ev eşyası ihtiyacı olanlara, ev arkadaşı arayanlara, hastası için kan bulma derdine düşenlere olduğu kadar Bukowski kitabı, palyaço kıyafeti, saç maşası, çelik halat bisiklet kilidi gibi pek çok eşyanın paylaşımına da aracılık etmiş oldu.

  Belediyeler dahil

  Çelik’in ortaya koyduğu bu girişime İzmir’deki Karabağlar, Bornova, Çiğli, Bayraklı, Aliağa, Bergama, Gaziemir, Çandarlı ve Çiğli belediyelerinin sosyal paylaşım ağlarındaki grupları da abone olarak bu çabaya destek vermeye başladı. Çelik, “Bu fikri okuduğum bir dergide görmüştüm. Araştırınca Türkiye’de fazla tanınan bir şey olmadığını gördüm. Bu tür yenilikleri kolayca kabul eden İzmir için böyle bir grup açmak istedim. Kısa sürede 2 bine yakın üyeye ulaşarak Türkiye’deki en kalabalık Freecyle gruplarından olduk” bilgisini verdi.

  Firmalara çağrı

  Projeyle aynı zamanda çevre korunmasına da hizmet ettiklerini ve bunu sosyal sorumluluk olarak gördüğünü belirten Baki Çelik, “Her yıl elektronik eşyalar başta olmak üzere pek çok ürün çöpe gidiyor. O yüzden çevreci firmalar da dahil herkes bu gruba davetli” dedi. Çelik, dünya çapındaki bu tür gruplarda hava kompresörlerinden bahçe dikiminden artan çiçek soğanlarına kadar pek çok ürünün paylaşıldığını, kendi gruplarında da benzer ilginç paylaşımların yaşandığını dile getirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı