Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sosyal medyanın zaferi!

İnternetin iletişim gücünü önceleri küreselleşme karşıtı eylemlerde, daha sonra da Arap Baharı’nda gördük.

Sosyal medyayı iletişim ve ortak hareket etmek için kullanma sırası Türkiye’ye geldi. İstanbul’da başlayıp tüm Türkiye’ye yayılan, hatta ülke sınırlarını aşıp dünyanın dört bir yanında dile getirilen tepkinin yayıldığı neredeyse tek kanal internet oldu. Özellikle Facebook ve Twitter’ı müthiş biçimde kullanan milyonlarca insan, en hızlı haber kaynağı oldular.
Sosyal medyanın zaferi

Eh, özellikle böyle zamanlarda yükselen asparagas da eksik olmadı. Bazısı maksatlı çıkarılmış yalan-yanlış haberler de çok hızlı yayılıyor sosyal medyada. Daha önce de pek çok defa yazılıp çizildiği gibi, bilhassa sosyal medyada bir haberi duyduktan sonra onu yaymadan önce emin olmak gerekiyor. Bunu söylediğime bakmayın, ben de çoğu insan gibi bu hataya düştüm birkaç defa.
Son yaşananlar, internetin önemini ve özgür bir gelecek için bu iletişim ağına ne denli muhtaç olduğumuzu bir kez daha gösterdi.
Twitter ve Facebook’ta milyonlarca insan tepkisini paylaştı, bilgi verdi, bilgi aldı. Elbette çoğu insan için ilk deneyimler olduğu için hata oranı yüksekti. Bundan böyle herkesin daha temkinli olacağından eminim. 3G’nin çalışmadığı yerlerde kablosuz ağlardan bağlanılması için sıcak bölgelerdeki mekanlar ve evlerde bulunan modemlerin şifrelerini kaldırmak en güzel dayanışmak örneklerinden biriydi.

Sosyal medyanın zaferi

Bu satırları yazdığım sırada on binlerce insan Taksim Meydanı’na, Gezi Parkı’na girmiş kutlamalar yapıyor. Orada olamayanlar da paylaşılan fotoğrafları ve videoları izliyor. İnsanların doğal tepkilerini kitlesel olarak gösterme dürtülerinin ne denli güçlü olduğunu gösteren bu günler, sosyal medyanın zaferini de tekrar yaşattı herkese.


E-posta: ekaplanseren@hurriyet.com.tr
Twitter:
https://twitter.com/kaplanseren


Yazarın son yazıları


#29 Mayıs 2013 Dokunmatik ekranlar oyun deneyimini değiştiriyor
#26 Mayıs 2013 İnternet bağlantısı lüks değil ihtiyaç
#22 Mayıs 2013 Yahoo, Tumblr’ı neden satın aldı?
#19 Mayıs 2013 Kullandığınız web sitesi ne kadar güvenli?
#16 Mayıs 2013 Google Glass’la ilk bakış
#12 Mayıs 2013 Teknoloji, suçları işlenmeden önleyecek
#8 Mayıs 2013 Geleceğin eğitimi teknolojiden geçiyor
YAZARIN TÜM YAZILARI İÇİN >>

X