"Ömür Kurt" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ömür Kurt" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ömür Kurt

Sosyal medya yararlı mı?

Aileler çocuklarının sosyal medya bağımlısı olmasından yakınıyor.

Cep telefonuna ve sosyal medyaya bağımlı çocuklar fiziksel duruş bozukluğu yaşıyor, vaktini verimsiz harcıyor, yaşına uygun olmayan içeriklere maruz kalıyor. Sosyal medya bir çocuğa nasıl etki ediyor? Prof. Dr. Yankı Yazgan ile konuştuk.


Adına ‘sosyal’ denilen medya, sosyal hayatı sokaktan, bahçeden alıp odalara, ceplere taşıdı. Bu durum hayatımızı bir ölçüde değiştirdi, ama söyleyeceğimiz şeyler pek değişmedi: Seviyorum, kızıyorum, gidiyorum vs. Bizler, sosyal medyayı ‘öteki’ ilan etmeden önce sosyal medyanın ne olduğunu anlamalıyız.

Sosyal medyanın zararları ve riskleri neler?


Sosyal medyada mahremiyetin çiğnenmesi kolaydır. ‘Uygunsuz’ şiddete, ırkçılık ve ayrımcılığa, dışlamaya yönelik içeriklerin rasgele yayılabilmesine fırsat verir. Ayrıca reklam ve yanıltıcı bilginin kolayca yayılmasını da mümkün kılar. Zorbalık için de uygun bir zemin oluşturan sosyal medya, zayıf ya da güçsüz görülenlerin, dışlanmak istenenlerin kolayca hedef alınmasına imkân verir. Zorbalığa uğrayan çocuklar ve gençlerin depresyon ve intihar riski artmaktadır.

Peki, bu duruma karşı aileler ne yapmalı?

Sosyal medyayı toptan ‘kötü’ ilan etmek hiç doğru değil! Çünkü sosyal medya aynı zamanda bir dayanışma ve arkadaşlık aracı olarak kullanılabilir. Sosyal medyada zorbalık yapanların engellenmesi bir önlem olabilir. Çocuklar, sosyal medya kullanımı konusunda bilinçlendirilmelidir. Okullara bununla ilgili dersler konulabilir. Aileler, çocuklarını bir sanat veya spor dalına yönlendirmeli, kendi kendine kalmaya tahammül etmeyi öğrenmesine imkan vermelidir. Çocuğun sosyal medya kullanımının sıklığının azaltılması için başka iletişim kanallarına yönlendirme yapılmalıdır.

Sosyal medya denilince aklımıza ilk önce zararları geliyor. Ama yararları da var.
Sosyal medyanın yararları nelerdir peki?


Sosyal medya, kendini ifadeye daha çok olanak verir, bilgi paylaşımı kolaylaşır, başkalarına destek olabilme imkânı sağlar. Ayrıca başkalarını anlama ve saygı göstermek için fırsat yaratır, sosyalleşmek için alışılmış yollara alternatifler sağlar. Ancak doğru ve yerinde kullanılmalıdır.

X