İZMİR HABERLERİ

Sosyal medya çocukların uykusuzluk nedeni

AA / Efsun Yılmaz
03.12.2014 - 12:28Son Güncelleme : 03.12.2014 - 12:28

- 450 ortaokul öğrencisini kapsayan araştırma sonucu fazla sosyal medya kullanımının çocukların uyku düzenini olumsuz etkilediği ortaya çıktı

YEREL HABERLER İZMİR

AA / Efsun Yılmaz

İZMİR (AA) - İstanbul ve Afyon’da dershaneye giden 450 ortaokul öğrencisini kapsayan araştırma sonucu fazla sosyal medya kullanımının çocukların uyku düzenini olumsuz etkilediği ortaya çıktı.

Yaşar Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre, 19. Türkiye’de İnternet Konferansı’nda bir bildiri sunan Pedagog Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aksüt, "Sosyal ağları kullanma ve uykuya yönelik tutumların arasındaki ilişkiyi" inceleyen araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

Mehmet Aksüt, İstanbul ve Afyon’da dershaneye giden 450 ortaokul öğrencisine yönelik yaptıkları ankette, çocukların internet ve sosyal ağlarda kalma süresi, kullanma amaçları ile uykuya yönelik tutumlarını araştırdıklarını vurguladı.

Bilgisayar ve internetin, sadece yetişkinler için değil çocuklar için de oldukça faydalı bir ortam olduğunu belirten Aksüt, internetin bireylein yaratıcılıklarına, hayal gücüne katkı koyduğunu kaydetti.

İnternetin bilinçli kullanıldığında çocukların araştırırken öğrenmelerini de sağladığına ve eğitimin vazgeçilmez parçası haline geldiğine işaret eden Mehmet Aksüt, "Ancak bağımlılık ya da uykusuzluk gibi istenmeyen durumların yaşanmasına neden olabiliyor. Biz de bu çalışmada, çocukların sosyal ağları kullanma ile uykuya yönelik tutumları arasındaki ilişkisini değerlendirilmesini amaçladık" ifadelerini kullandı.

Öğrencilerin sosyal ağlarda vakit geçirmelerinin uyku düzenlerini etkileyeceğini bildiğini aktaran Aksüt, sosyal medyayı fazla kullanan çocuklardan yüzde 60'ının gündüzleri uyukladığını, uyku sırasında baş ağrısı yayaşanların ise yüzde 44 civarında olduğunu bildirdi.

Aksüt, araştırmaya katılan çocukların yüzde 44'ünün yattığında ilk 20 dakika içinde uyuduğunu, yarıdan fazlasının ise bu sürede uyuyamadığını açıkladı.

- Rakamlarla araştırma

Araştırmada yer alan 450 öğrencinin 154'ünü özellikle TEOG'a hazırlanan 8. sınıflardan seçtiklerini bildiren Aksüt, "Öğrenciler, uyku düzenlerinin bozulacağını, yeterince uyuyamamanın ders performanslarının düşüreceğini bilmelerine rağmen sosyal paylaşım sitelerini uzun süre kullanıyorlar" dedi.

Öğrenclerin yüzde 38'inin 4 saat ve daha fazla sosyal medyada zaman geçirdiğini kaydeden Mehmet Aksüt, şu bilgeleri verdi:

"Yüzde 60'dan fazlası, tanıdıklarını artırmak, haberleşmek, video seyretmek ve paylaşmak için sosyal medyayı kullanıyor. Yüzde 52’sinin Facebook, yüzde 22’sinin Facebook ve Twitter, yüzde 14.4’ünün de tüm sosyal medya ağlarında hesapları var. Uykusuzluğun derslerini kötü etkileyeceğini düşünenler yüzde 80. Sosyal ağlarda vakit geçirmem uyku düzenimi etkiler diyenler 66. 'Ailem internette vakit geçirmemden rahatsız olur' diyenler yüzde 72. 'Sabah yataktan zor kalkarım diyenler' yüzde 75. 'Sıklıkla ürkütücü rüyalar görüyorum' diyenler 41.6 civarında."

Cevaplarda en dikkat çekici sonucun, çocuklarda, yattıklarında ilk 20 dakikada uykuya dalamayanların oranının yüzde 50’den fazla çıkması olduğunu belirten Aksüt, "Yüzde 44’ü yattığında ilk 20 dakika içinde uyuduğunu söylüyor, yarıdan fazlası ise bu sürede uyuyamıyor. Zaten bu zaman diliminde uyunamazsa, uzmanlar buna uykusuzluk sendromu diyor. Çocukları aynı durumdaysa ve uykusuzluk sendromu, kas ağrısı, kemik ağrısı başlamışsa anne ve babalar mutlaka bir uzmandan yardım almalı" dedi.

Anne ve babaların öncelikle çocuklarına bilinçli internet kullanımını öğretmeleri gerektiğini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Aksüt, "Anne - baba olarak örnek olmak lazım. Ebeveynler eve geldiğinde geç saate kadar internette, sosyal medyada vakit geçiriyorsa bu çocuğa kötü örnek olacaktır. Çocuklar, iyi bir anne ve baba modeli arıyor. Bilinçli internet kullanımı, her yaştaki bireylerin gereksinimi, ancak istenmeyen durumların yaşanmasını bir ölçüde azalmak amacıyla ana babaların sosyal paylaşım sitelerinde çocuklarıyla ortak sayfa açmalarını da öneriyoruz" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sosyal medya çocukların uykusuzluk nedeni haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   05:18
  • Guneş
   06:55
  • Öğle
   13:14
  • İkindi
   16:37
  • Akşam
   19:11
  • Yatsı
   20:36
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı