Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sosyal Güvenlik reformu TBMM'den geçecek

  Aydın ARSLANYILMAZ/ZONGULDAK / DHA
  27 Ekim 2007 - 16:35Son Güncelleme : 27 Ekim 2007 - 16:50

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Ülkemizdeki 70 milyonu ilgilendiren sosyal güvenlik reformunu bu yılın sonu itibariyle TBMM’den geçireceğiz” dedi.

  Bakanı Faruk Çelik, Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen, AKP’li Zonguldak Belediye Başkanı Secaattin Gonca, AKP İl Başkanlığı ve Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ramazan Denizer’i ziyaret etti. Amelebirliği Biriktirme ve Yardımlaşma Derneği Başkanlığı’nın yeni binasının açılışını yapan Çelik, birliğin danışma kurulu toplantısına katıldı. Çelik, “Burası Amelebirliği değil, usta birliği” diye espri yaptı. Bakan Çelik’e ziyaretleri sırasında Devrek bastonu ve madenciliği anlatan biblolar hediye edildi.

  Önlerinde bakanlık olarak ciddi bir takvim olduğunu belirten Çelik, şunları söyledi:
  “Bunlardan biri Sosyal Güvenlik reformudur. Şimdi sivil toplum örgütleriyle bir araya geldik, tartışmalar başladı. Herkesin katkısını alıp kısa süre içinde bunun hamurunu yoğurup şekil vermeye çalışacağız. Bunun yasalaşması için elden gelen gayreti gösterme çabası içindeyiz. Sendikalarla ilgili yasal düzenlemeler de mutlaka bu dönem yapılmalı. Altyapıyla ilgili ciddi hazırlıkları tamamladık. Önümüzdeki süreç içinde 2008’in başıyla birilikte 2821- 2822 sayılı yasaları yeni düzenlemeleriyle TBMM’nin huzuruna getiriyoruz.”

  İşsizlik ve istihdamla ilgili konularının bakanlıklarını ilgilendirdiğine dikkat çeken Çelik, “İstihdamın üzerindeki yükleri kaldırma ve işsize iş, aşsıza aş bulma konusunda yoğun bir çalışmamız var. Bunları, bir ay içinde, bir istihdam paketini TBMM’ye sevk etmiş olacağız. İşsize iş bulmak için bu çalışmaları yürütürken, diğer taraftan da çalışanın haklarını koruma, iş güvenliğinin ve iş sağlığının hangi seviyede olduğunu görme ihtiyacı var. Maden ocağına inerek işçi kardeşimin çalıştığı en son noktaya kadar gideceğim” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı