ANKARA HABERLERİ

Sosyal güvenlik onurun teminatı

Hürriyet Haber
21.10.2008 - 00:00 Son Güncelleme :

Sosyal Sigortalar Genel Müdürü İbrahim Ulaş, "sosyal güvenliğin; insanların, bulundukları toplumlarda insan onuruna yakışır bir biçimde, başkalarına muhtaç olmadan yaşamalarının ve kişisel özgürlüklerinin teminatı olduğu" söyledi.

Hürriyet Haber

Ulaş, sosyal güvenliğin toplumsal huzurun sağlanmasında da çok önemli bir rolü olduğunu belirtti. Sosyal Sigortaların da kişileri zaman içerisinde tanımı ve şartları risklere karşı koruyan prime dayalı sistem olduğunu belirten Ulaş, daha önceki dönemlerdeki uygulamalar nedeniyle sosyal güvenlik kurumlarının açıklarının giderek arttığını ve bütçe üzerinde ciddi bir yük haline geldiğini anlattı.

Reformun son ayağı

Aktif sigortalılardan alınan primlerin pasif sigortalıların aylıklarını bile karşılayamaz duruma geldiğini ifade eden Ulaş, bu nedenle sosyal güvenlik sisteminin sürdürülebilir olması için temel parametrelerinde değişiklikler yapılması gereğinin ortaya çıktığını dile getirdi. Bu nedenle sosyal güvenlik reformunun hayata geçirildiğini kaydeden Ulaş, benzer sorunların 1990’lı yıllardan itibaren bazı OECD ve Avrupa ülkelerinde de ortaya çıktığı ve bu ülkelerin de sosyal güvenlik sistemlerinde değişiklikler yaptıklarını belirtti. Ulaş, sosyal güvenlik reformunun son ayağı olan sosyal yardımlarla ilgili yasa tasarısı taslağının hazırlandığını ve önümüzdeki günlerde yasalaşmasına yönelik çalışmaların başlayacağını bildirdi.

Sosyal güvenlik tanımı

Ulaş, Türkiye nüfusunun çok genç olduğunu geleceğe yönelik projeksiyonlarda nüfusun çok hızlı yaşlanacağının ortaya çıktığını belirterek, bu nedenle sürdürülebilir sosyal güvenlik sistemin için bu reformun şart olduğunu kaydetti.

İbrahim Ulaş, sosyal güvenliğin insanların bulundukları toplumlarda insan onuruna yakışır bir biçimde, başkalarına muhtaç olmadan yaşamalarının ve kişisel özgürlüklerinin teminatı olduğunu ifade etti.Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sosyal güvenlik onurun teminatı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı