Sosyal güvenlik denetimine taciz

Burhanettin DEMİRCİOĞLU
04.11.2001 - 14:45 | Son Güncelleme: 04.11.2001 - 14:45


SSK'nın sigortalısı olmak, bir sigorta sicil numarası bulunması, bunun devam ettirilmesi ve sonucunda emekli olunması yaşanacak yıllar diye adlandırdığım emekliliğin geçim için zorunlu ikinci çalışma olmadan yaşanması en büyük özlemimdir.

SSK'lı olmaktan, sosyal sigortalı olmaktan gurur duymalıyız. Ben şahsım adına gurur duyuyorum. Ancak gelin görünki konuşarak mangalda kül bırakmayan biri, birileri ve sosyal güvenliğin 's' sini bile bilmeyenler maalesef kurumun kötüye gitmesi için ne yapmak gerekiyorsa ellerinden geleni arkalarına bırakmamaktadırlar.

Yıllardan beri sosyal güvenlik konusu ile uğraşmakta olduğumdan birkaç olayı sizlere aktarmak istiyorum.

SSK 1950'den bu yana sigortalı tescil ediyor. 1950'li yıllarda sigorta tescili yapılmış olup, halen emekli olamayan pek çok sigortalı var. Bugünkü emeklilikte aranan kısmi emekli olma şartlarından, yaş ve süre şartını tamamladıkları halde, üç bin 600 günlük sigortalı prim ödeme gün sayısını yerine getiremediklerinden emekli aylığına kavuşamıyorlar.

Düşünebiliyor musunuz, 50 yıl sürekli çalışacaksınız ama dönüp ödenmiş priminize baktığınızda, hatta askerlikte geçen sürenizi bile eklediğinizde üç bin 600 gün yani 10 yıl prim ödeme çıkmayacak.

İnanılır gibi değil ama hepsi gerçek. Benim elimde yüzlerce binlerce örnek var. SSK bunu kendi arşivlerinden de teyit edebilir. SSK bu sigortalıların emekli olup olmadığını sigorta sicil numarası 1'den başlayarak bilgisayarlarından görebilir.

Bu sigortalılar sigortalılık günlerini hiç düşünmeden aş için, ekmek için günlük yaşamlarının kavgasında oldukları için ve SSK'ya güvendikleri için tamamlayamadılar.

SSK işyerlerini denetleyememiş, bu konuda denetim yapan müfettişlerine gereken önemi vermemiş, onları pasifize etmek için elinden gelen her şeyi yapmış, ellerini kollarını bağlamış çeşitli siyasi baskılarla işverenin karşısına bu müfettişlerin çıkmasını engellemiştir.

Kayıt dışı çalışma çığ gibi büyümüş, günlük paralar verilerek özellikle inşaat sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerde kayıt dışı çalışan insan sayısı denetimsizlikten artmıştır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı konuya eğilmemiştir ya da lafla eğilmiştir. İcraat söz konusu olmamıştır.

Sonuçta 'iki çalışana bir emekli, Türkiye emekli cenneti' gibi söylemlerle, gerçekten çalışan ve hak eden insanların emekli edilmemesi uygulamaları devreye sokularak, adeta SSK'nın tasfiyesi hazırlanmaktadır.

SSK'da yapısal değişikliklere gidilerek Başkanlık sistemine geçildi. Geçildi de sonucunda ne oldu diyeceksiniz. Eski tas eski hamam misali değişen çok fazla bir şey yok.

SSK'da sigortalıların haklarını kovalayan, kurumun 'olmazsa olmaz' diye nitelendirdiğim denetçilerin, yani Sigorta Teftiş Kuruluna bağlı olarak çalışan müfettişlerin neredeyse hiç iş yapamaması için çeşitli adımlar atılmaktadır.

Tamamen siyasi olarak gördüğüm Sigorta Teftiş Kurulu'nu, Başkanlık makamına bağlı olmaktan çıkartıp, bir tüzel kişiliğe haiz olmayan, Sigorta İşleri Genel Müdürlüğü'ne bağlanması TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda siyasiler tarafından verilen bir önerge ile Türkiye de sosyal güvenlik adeta denetimsizlik için düğmeye basılmıştır. Denetimin altına pimi çekilmeye hazır bomba konmuştur.

Denetim açısından büyük bir yanlışlık yapılmaktadır.

Çalıştığı kurumun üst makamına bağlı olmayan bir müfettiş, bağımsız, siyasi baskılardan uzak, konumu belli olmayan bir denetimci hizmet veremez. Verse bile etkin olamaz.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, çıkardığı sosyal güvenlik uygulamaları ile Sosyal güvenliğin altını üstüne getirdi.

Bu uygulamalarla sigortalılara dokundu, işverenlere dokundu, kendi kurum çalışanlarına dokundu. Şimdi, çıkması öngörülen bu uygulamaya engel olarak, Sigorta Teftiş Kuruluna ve müfettişlere dokunup taciz etmemelidir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ının, Sigorta Teftiş Kurulu'nun, mevcut statüsünün bir alt kademeye bağlanma girişimlerinin önüne geçerek bazı siyasi yatırımcıların önüne geçmesini diliyorum.

e-posta: guvenliyasam@hurriyet.com.tr faks: 212 230 20 64
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı