"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

Sosyal güvenlik, 1 Kasım’daki ESK’dan sonra görüşülecek

GEÇEN hafta sonunda Devlet Planlama Teşkilatı’ndan(DPT), ilgili kuruluşlara bir yazı gönderilip, 19 Ekim çarşamba günü Ekonomik ve Sosyal Konsey (ESK) toplantısı yapılacağı duyurulmuştu.

Ancak daha sonra işçi sendikaları başkanlarının o tarihte Türkiye’de bulunmadıklarının ortaya çıkması üzerine bu toplantı ertelendi.

Toplantı tarihi 1 Kasım salı olarak kararlaştırıldı. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın başkanlık edeceği ESK, sosyal güvenlik reformu için hazırlanan yasa taslaklarını tartışacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, reformların mümkün olduğunca geniş kesimler arasında mutabakata sağlanarak çıkması için ısrarını sürdürüyor. Konuyu ESK’ya taşımakta da kararlı.

Aslında eğrisi doğrusuna denk geldi sayılabilir. Sosyal güvenlik reformlarının TBMM tatile girmeden önce çıkarılması gerekiyordu ama gecikti. Şimdi de 2006 yılı bütçesi geldi çattı. Önceliği olduğu için Plan ve Bütçe Komisyonu’nun önümüzdeki yakın dönemini büyük ölçüde 2006 yılı bütçe görüşmeleri işgal edecek. Zaten komisyonda görüşülemeyeceği için Çalışma Bakanı Başesgioğlu, bu arada eksik kalan ESK toplantısını da yapıp, eleştirilerini daha önce ileten kesimlerin de mümkün olduğunca desteğini almaya çalışacak.

Ne kadar mutabakat sağlanacak, özellikle işçi sendikalarının itirazları giderilebilecek mi, bilmiyoruz ama reformların giderek geciktiği de açık.

Bu arada sosyal güvenlikle ilgili af hazırlıkları olduğu da söyleniyor. Gazetelere yansıyan af haberlerini ‘onlar dandik af’ diye yorumlayan yetkililer, ‘iki kurumdan maaş aldıkları için geriye dönük cezaya çarptılmış kişiler’le ilgili yani çok küçük bir kesimle ilgili kolaylıklar olduğunu, bunun af olarak nitelenemeyeceğini söylediler.

Ancak AKP Hükümetinin uzun zamandır düşündüğü ama IMF’ye kabul ettiremediği SSK ve Bağ-Kur prim aflarıyla ilgili hazırlıkların devam ettiği de bir gerçek. IMF’nin uzun zamandır AKP’nin bu girişimine karşı durduğunu, bu nedenle Başbakanın açıklamasına rağmen, bu prim aflarının gündeme gelemediğini biliyoruz.

Şimdi ekonomi yönetimi yeniden IMF’ye bu prim aflarını da kabul ettirmeye çalışıyormuş. Yani önümüzdeki dönemde, hatta önümüzdeki hafta içerisinde bu prim aflarının da TBMM’de gündeme getirilmesi bekleniyor. IMF buna ne diyecek, bilmiyoruz

IMF’NİN DÖNÜŞÜ GECİKİYOR

Bu Arada IMF’nin dönüşü de sürekli erteleniyor. Bu ertelemeleri neye yormak gerekiyor, iyi mi kötü mü algılamak gerer, bilmiyoruz. Daha önceki gün konuştuğumuz bürokratlar, dün için ‘artık heyetin döneceğini’ söylüyorlardı. Ancak Hazine’ye sorduğumuzda henüz dönüşün belli olmadığını, önümüzdeki haftaya da kalabileceklerini öğrendik.

Bu arada sosyal güvenlik reform yasaları çıkmadan IMF’nin gözden geçirmeleri tamamlamaya ikna edilip edilmediği de bilinmiyor. Sanıyoruz, bunu ekonomi bürokratları da bilmiyor.

Yaygın kanı şu ki; IMF Türkiye Heyeti ABD’ye dönüp IMF Yönetim Kurulu’na bir rapor sunacak. ‘Sosyal güvenlik yasalarının çıkmasının, sonraki gözden geçirmelere ertelenmesi’ talebini de yönetime iletecek. Çünkü IMF Türkiye Masası’nın bunca gecikmeden sonra kendi başına böyle bir şeye karar vermesi pek mümkün gözükmüyor.

Gözden geçirmeler konusunda IMF Türkiye masasının daha önce de, eli boş döndüğünde IMF Yönetim Kurulu’yla gayri resmi toplantılar yapıp, rapor sunduğunu, nelerin yapılması gerektiğini tartıştığını biliyoruz. Daha önceki gayri resmi yönetim kurulu toplantılarından hep ‘tolerans’ kararı yani ertelemeleri kabul etme kararı çıkmıştı. Ancak biliyoruz ki; bu toplantılarda, başta ABD temsilcileri olmak üzere, ‘Artık Türkiye’nin elini çabuk tutması gerektiği’ yönünde ciddi uyarılar gelmişti ve bu uyarılar Ankara’ya iletilmişti...

Hükümet, ‘Ne kadar gecikirsek gecikelim, nasıl olsa IMF ilişkiyi bitiremez, taleplerimizi kabul eder’ havasında. Umarız, ortalığı karıştıracak, bir sürprizle karşılaşmayız.
X