Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sosyal güvenliğinizi emanet etmeyin

  Burhanettin DEMİRCİOĞLU
  17 Kasım 2001 - 11:28Son Güncelleme : 17 Kasım 2001 - 11:28

  Çalışan insanların büyük çoğunluğu, kariyer yaparken çalıştığı firmanın büyüklüğüne, işverenine ya da prim ödenen kuruma güvenip sosyal sigortalarının üstünde hiç durmazlar. Sosyal güvenliklerini adeta başkalarına emanet ederler. Yıllar su gibi akıp gider. Emaneti geri almak istediğinde karşısına çıkan manzara inanılmaz olur.

  Ben bu manzaralara çok şahit olmuşumdur. Sosyal güvenliğini emanet ettiği işyerleri kapanmış, işverenleri ortadan kaybolmuş, güvendiği sosyal güvenlik kurumları ise emanet edilenin farkında bile olmamış. Kısacası, yaşanacak yıllar da gerekli olan sosyal güvenlik de çeşitli ihmaller nedeni ile kaybedilmiş. Dönüp haklarınızı aramaya başladığınızda ya da yitirdiklerinizin haklarını aradığınızda karşılaştığınız zorluklar inanılacak gibi değildir. Ömrünü devletine, milletine, işine adayan bu insanların hali içler acısıdır.

  İnsanlar kariyer yaparken emeklerine saygı duyulmadığı gibi emeklilik zamanı geldiğinde de yüzlerine bile bakılmamaktadır.

  Yıllarca çalıştığı işyeri, işvereni, yakın arkadaşları ve kurumu yok olmaktadır. Kimseye ama kimseye güvenmeyin, sosyal güvenliğinizi kimseye emanet etmeyin.

  Yarın ilk işiniz sosyal güvenliğinizle ilgili taramalara hemen başlayın ilk çalıştığınız günden bugüne bakın. Günleriniz tamam mı? Primleriniz ödenmiş mi? Ödenmiş ise, sizin hesabınıza geçmiş mi?

  Bulgularınızı belgelendirmelisiniz. Birer sosyal güvenlik dosyası yaparak içinde bulundurmalısınız.

  Bunlar da yetmez. Durumunuz nedir? Ne zaman emekli olursunuz? Hangi kurumdan emekli olursanız kárlı olursunuz? Farklı kurumlarda hizmetleriniz var ise bunları nasıl birleştirebilirsiniz? Bütün bu soruların cevabını bulabileceğiniz emeklilik planlamanızı derhal yapmalısınız.

  Bu yaptığınız taramaları ailenizin tüm fertlerine, arkadaşlarınıza tüm çevrenize de anlatıp onların da kendi sosyal güvenlikleri için duyarlı hale gelmeleri için çaba sarfetmelisiniz ki siz ve çevreniz sosyal güvenlik içinde onurunuzla yaşayabileceğiniz bir geleceğe kaygılardan uzak mutluluklar ve sevgiler içinde ulaşabilesiniz.

  e-posta: guvenliyasam@hurriyet.com.tr faks: 212 230 20 64
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı