ANTALYA HABERLERİ

Sosyal Doku Vakfı Başkanı Yıldız hakkında suç duyurusu

AA / Güç Gönel
13.01.2015 - 14:49Son Güncelleme :

- Antalya Barosu, suç duyurusu ile Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız hakkında kamu davası açılmasını talep etti

YEREL HABERLER ANTALYA

AA / Güç Gönel

ANKARA (AA) - Antalya Baro Başkanlığı, "7 yaşında çocukların evlenebileceği" yönündeki açıklamalarının ardından Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız hakkında, "Suç işlemeye tahrik" ve "Kanuna uymamaya tahrik" iddialarıyla suç duyurusunda bulundu.

Antalya Baro Başkanlığınca yazılı açıklama ile bildirilen suç duyurusunda, Nureddin Yıldız'ın nüfuzunu kullanarak toplumun her kesimine ulaşabileceği ulusal kanallarda sürekli program yapan bir kişi olduğu vurgulandı.

Uluslararası belgelere göre 18 yaşın altında yapılan her evliliğe "çocuk evliliği" ve evlenen her kıza "çocuk gelin" denildiği hatırlatılan suç duyurusunda, Türkiye'nin uluslararası sözleşmelerle de 18 yaşından küçük her bireyi "çocuk" saymayı kabul ettiğine dikkat çekildi.

Türkiye'nin her türlü sömürüye karşı çocuğu korumayı da imzaladığı uluslararası sözleşmelerle garanti altına aldığına değinilen suç duyurusunda, "Bu bağlamda, uluslararası belgelerde çocuk evliliğinin bir seçim olamayacağının temel ilke sayıldığını ve çocuk evliliğinin bir insan hakkı ihlali olarak kabul edildiğinin altını çizmek gerekir" ifadesine yer verildi.

Suç duyurusunda, çocukların evlendirilmek suretiyle birlikteliğe yönlendirilmelerine ilişkin açıklamaların Türk Ceza Kanunu'nun 103. maddesinde tanımlanan çocukların cinsel istismarı suçunun gerçekleşmesini teşvik niteliğinde olduğu savunuldu.

Yıldız'ın açıklamalarının, "çocukla cinsel ilişkiye girmeye tahrik" suçunu içerdiği iddia edilen suç duyurusunda, "Türk Ceza Kanunu'nun 214. maddesinde belirtilen suç işlemeye tahrik, 217 ve 218. maddesi gereği kanuna uymamaya tahrik maddeleri uyarınca değerlendirmenin yapılması gerekmektedir" değerlendirmesinde bulunuldu.

Birleşmiş Milletler'in 11 Ekim'i "Dünya Kız Çocuklar Günü" ilan ettiği hatırlatılan suç duyurusunda, şu görüşlere yer verildi:

"Küresel ölçekte kız çocukların karşılaştığı sorunları ele alma, maruz kaldıkları hak ihlallerinin engellenmesi için farkındalık yaratma ve toplumsal konumlarını güçlendirmelerine yardımcı olacak politikalar geliştirmeye çağıran bu özel günün 2012 yılındaki ilk teması 'çocuk evlilikleri' olarak işlendi. Kız çocuklara yönelik ayrımcılığın belirgin biçimde görüldüğü eğitim, beslenme, yasal haklar, sağlık, şiddet gibi alanlarda ilgili kurumlar ve sivil toplum örgütlerinin bugüne özel kampanyalar yürütmesi ve kız çocuklara dair farkındalık yaratılması Birleşmiş Milletler tarafından teşvik ediliyor. Dünya ve Türkiye'deki bu konuda yapılan pek çok çalışma da mevcut iken, şüpheli tarafından yapılan açıklamaların vahim olması kadar resmen bu çalışmaları sabote etme amaçlı olarak yapıldığı da açıktır."

Suç duyurusu ile Nureddin Yıldız hakkında gerekli soruşturma yapılarak kamu davası açılması talep edildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sosyal Doku Vakfı Başkanı Yıldız hakkında suç duyurusu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:16
 • Guneş
  07:58
 • Öğle
  13:04
 • İkindi
  15:36
 • Akşam
  17:51
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı