Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sosyal demokrasi kitap oldu

  Hürriyet Haber
  18 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 18 Eylül 1998 - 00:01

  Sosyal demokrat siyasette yıllardır yaşanan yenileşme, bütünleşme, birleşme ve bölünmeler ‘‘Sosyal Demokratlar’’ adıyla kitaplaştı. Gazeteci Fatin Dağıstanlı'nın yazdığı ve Bilgi Yayınevi'nden çıkan kitap, 1960'dan günümüze tanıklar ve belgelere dayanarak soldaki gelişmeleri anlatıyor.

  Kitap, İsmet İnönü liderliğindeki CHP'nin çok partili yaşama geçildikten sonra, ‘‘devletin partisi’’ görüntüsünden, sol bir kimlik kazanmasının hikayesini anlatıyor.

  1960 darbesinden sonraki seçimlerde iktidarı Adalet Partisi'ne kaptıran CHP'nin ortanın soluyla başlayıp, demokratik sol kimlik kazanmasında Bülent Ecevit'in etkili rolü kitapta açıkça ortaya konuluyor.

  Kitapta, CHP ve DSP'deki potansiyel lider adayları hakkında da analizler bulunuyor. DSP'de Ecevit sonrasında genel başkan adayları olarak en güçlü iki isim Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile Maliye Bakanı Zekeriya Temizel olarak vurgulanıyor.

  DSP'deki liderlik yarışının Ecevit'in ‘‘bırakmasından sonra’’ başlayacağının savunulduğu kitapta, CHP'de ise Baykal'a karşı liderlik mücadelesinin yakın bir tarihte başlayabileceği öne sürülüyor.

  Baykal'ın en güçlü potansiyel rakipleri ise CHP Samsun Milletvekili Murat Karayalçın ile CHP PM Üyesi sanatçı Zülfü Livaneli. Kitapta bu iki ismin yanısıra Fikri Sağlar, Mehmet Moğultay, Ercan Karakaş ve Rıdvan Budak'ın da CHP'de genel başkanlık için kolları sıvadıkları öne sürülüyor.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı