ANKARA HABERLERİ

Sos deniyor baharat çıkıyor

Hürriyet Haber
13.06.2013 - 00:00Son Güncelleme :

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde yer alan, Türkiye’nin 6 Gümrük Labrotuvarı arasında ilk akredite olma özelliğini taşıyan Orta Anadolu ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Ankara Gümrük Laboratuvarı, ithal edilen eşyaların analizinde en önemli adres oldu.

Hürriyet Haber

Farklı beyanlarla gümrükten geçirilen ürünlerin neden olduğu vergi kaybının önüne geçmek için kurulan kriminal birim, 2012 yılında 3 binin üzerinde numuneyi analiz etti. Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Mustafa Işık, laboratuvarda yapılan analizlerle, vergi kaybının önüne geçildiğini belirterek, şunları söyledi:

ÜRÜN İÇİNDE OYUN VAR

Unda vergi kepeğe göre daha fazla. Geçtiğimiz yıllarda bir firma, ürünü kepek olarak beyan etti. Ancak analizler sonrasında ürün un çıktı. Bazı firmalar gümrük vergisini düşük vergili tarife pozisyonundan çekmeye çalışıyor. Geçmişte yerli üreticiyi korumak adına baharatta yüzde 150 vergi vardı. Sosta ise vergi sıfırdı. O zaman da sos yerine baharat çıkan ürünler oldu.

HER ÜRÜN İÇİN FARKLI TEST

Petrol laboratuvarında çoğunlukla motorin analizi yapılırken son günlerde laboratuvara en çok gelen ürünler arasında mazot ve asfalt yer alıyor. Asfalttan sonra en sık gelen ürünler arasında un, kepek, küspe, bitkisel çaylar ve gıda takviyeleri bulunuyor. Her numune için ayrı bir test cihazı var. Laboratuvar ile Kaçakçılık ve Gümrük Kanunları çerçevesinde yasal işlemleri yerine getiriyoruz. ”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Sos deniyor baharat çıkıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Haziran 2013 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sos deniyor baharat çıkıyor haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:11
 • Guneş
  07:58
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:09
Sayfa Başı