Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Soruşturmayı rektör başlatmış

  Hürriyet Haber
  20.10.2005 - 00:36 | Son Güncelleme:

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın’ın, tutuklanmasına neden olan 25 milyon dolarlık tıbbi cihaz alımı ihalesiyle ilgili ilk soruşturmanın 2002’de rektör tarafından başlatıldığını açıkladı.

  Rektör Aşkın için dün olağanüstü toplanan Rektörler Komitesi öncesinde yaptığı açıklamada Teziç şunları söyledi:/images/100/0x0/55eae200f018fbb8f89cc66e

  3 KEZ BAŞVURDUK

  ‘Üç kez Van Cumhuriyet Savcılığı’na yazılı başvuruda bulunduk. Anayasamız 129 ve 2547 sayılı kanunun 53’üncü maddesi tüzel düzenleme yapıyor. Bu tür konular YÖK tarafından incelenir. Onun için takipsizlik kararı vererek, buraya göndermesini istedik. Cevap alamadık.

  KOMİSYON KURDU

  Soruşturmayı 2002’de Aşkın başlattı. Maliye müfettişlerinin incelemesi sonunda bize bilgi geldi. Bu çerçevede rektörlükten inceleme yapılmasını istedik. Rektör, komisyon kurarak inceleme başlattı. Ama kendisine yönelik isnat yok. Temmuz ayında birdenbire savcılık rektörümüz yurtdışındayken evini arıyor. Ondan sonra zaten bu olaylar gelişiyor.’

  YANINDA OLDUK

  YÖK Başkanvekili Prof. Dr. İsa Eşme’nin Van’a giderek hazırladığı raporu siyasi partilere ve Cumhurbaşkanlığına gönderip göndermeyecekleri sorusuna karşılık Teziç, ‘Arkadaşlarım değerlendirecek, onların kararına göre davranacağız’ yanıtını verdi. Prof. Erdoğan Teziç, arama ve tutuklama sırasında rektörün bir talebi olup olmadığı sorusu üzerine ‘Rektörümüzün yanında olduk. Kendisine yardımcı olacak eski Barolar Birliği Başkanı’ndan (Teoman Evren) yardım istedik’ dedi.

  TARİKAT İDDİASI

  Teziç, ‘Aşkın’ın tutuklanmasında üniversite içerisinde köklü tarikat yapılanmasının etkili olduğu’ iddialarının anımsatılması üzerine, ‘Bu konuda basına düşeni ben yapamam. Bunları araştırmak basının görevi. Benim deliller toplamaya araştırmaya zamanım yok’ diye konuştu.

  İlgimiz yok

  VAN Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın’ın tutuklanarak, ‘yaka paça’ sorguya götürülmesi, CHP’lilerle AKP’liler arasında sert tartışmalara sahne oldu. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında söz alan CHP’li Gürol Ergin, Aşkın’ın tutuklanması olayının altında AKP hükümetinin 2-3 yıldır üniversiteler üzerinde baskı kurarak ‘başka emellerine ulaşma’ amacının yattığını savundu. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Aşkın’a yönelik operasyonun kendisi ve kardeşleri ile ilişkilendirilmek istenmesini ‘iğrenç’ olarak nitelendirdi. Çelik, ‘Bu olayla ağabeyimi ilişkilendiriyorlar. Ağabeyim, ben milletvekili olmadan önce o fakültede sekreterdi. Kardeşimin ben bakan olduktan sonra müdür olduğu söyleniyor. Bunlar iğrenç yaklaşımlar. Ağabeyi Ramazan Çelik hakkında bildiride de yer verilen iddiaları reddeden Bakan Çelik, dava açacaklarını duyurdu’ dedi.

  Öte yandan, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in ağabeyi Ramazan Çelik, Teziç’e yanlış bilgilendirildiğini söyledi. Çelik ‘İhalenin yürütülmesi, hazırlığı gibi hiç bir işlemde benim görevim söz konusu değil. Olmadığım soruşturmada soruşturma geçirmem söz konusu olamaz’ dedi. Tıp Fakültesi Genel Sekreteri Çelik, ‘Rektörle aramız gayet iyi. Bugün (dün) kendisini cezaevinde ziyaret ettim. Bakan kardeşime selam söylememi istedi’ dedi.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı