Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Soruşturmada FBI modeli

  Hürriyet Haber
  29 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 29 Temmuz 1999 - 00:01

  Türk soruşturma ve kovuşturma sisteminde, ‘Adli devrim’ niteliğinde değişikliğe gidiliyor. Hükümetin TBMM'ye sevk ettiği CMUK değişikliğiyle, soruşturma ve kovuşturma sistemi, ‘Moleküler genetik incelemeler’ gibi gelişmiş tıbbi yöntemler de dahil olmak üzere, modern tekniklerle zenginleştirilirken, uygulanan yöntemlere de ‘İnsan haklarına uygunluk koşulu’ getiriliyor.

  Meclis'e sevk edilen tasarıda FBI uygulamalarını anımsatan yenilikler şöyle:

  TANIK KORUMA

  Tanığın kimliğinin veya ikametgahının bilinmesi, bir tehlike ihtimalini ortaya çıkardığı takdirde hakim, talepte bulunan tanık hakkında sözkonusu tehlike süresince uygulanmak üzere, Terörle Mücadele Kanunu'nun 20. maddesinde öngörülen koruma tedbirlerinin alınmasına karar verebilecek.

  TANIKLARA TAZMİNAT

  Tanıklara, tanıklık yapmaları nedeniyle kaybettikleri zamanla orantılı olarak tazminat ödenip, yol, iaşe ve ikamet giderleri karşılanacak.

  ZORUNLU MUAYENE

  Şüpheli veya sanığın vücudu, soruşturma veya kovuşturma için önem taşıyan bulguların belirlenmesi amacıyla muayene edilecek. Bu amaçla şüpheli veya sanığın vücudundan kan, saç, kıl, tükürük, tırnak ve benzeri biyolojik örnekler alınacak.

  Kadınlarla ilgili ise şu özel düzenleme yapıldı:

  ‘Bir kadının vücudunun muayenesi utanma duygusunu rencide edecekse, muayene ile bir kadın hekim görevlendirilir.’

  Muayene ve müdahaleye hakim, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Cumhuriyet Savcısı karar verecek. Şüpheliden alınan biyolojik örnekler, kullanılmalarına gerek kalmadığı zaman imha edilecek.

  FOTOĞRAF VE PARMAK İZİ

  Soruşturma veya kovuşturmanın yürütülmesi için zorunlu olduğu ölçüde, kendisinin rızası olmasa da şüpheli veya sanığın fotoğraf ve parmak izleri alınacak.

  GENETİK İNCELEME

  Sanık, şüpheli ya da diğer kişilerden alınan biyolojik örnekler için genetik inceleme yapılabilecek. Bu uygulamanın, bu amaçlar dışında kullanılması ise yasaklanıyor.

  İNSAN HAKLARINA UYUM

  Tasarı, soruşturma ve kovuşturmalarda gerçeğin ortaya çıkarılması için kullanılan yöntemlerle ilgili olarak da insan haklarına uygunluk koşulu getiriliyor.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı